Interesująca deklaracja Marka Jurka dotycząca programu wyborczego PRz została wymieniona dzisiaj w internetowym wydaniu „Rz”,:

 „[Marek Jurek] Zadeklarował, że cele polityczne w tej kampanii to m.in. radykalna reforma podatkowa ze zmniejszeniem podatków dla rodzin wychowujących dzieci, zniesienie obecnego systemu finansowania partii politycznych i wprowadzenie okręgów jednomandatowych w wyborach do Sejmu.”

Wypowiedź ta wywołuje dwie refleksje. Należy powitać z uznaniem deklarację dotyczącą postulatu wprowadzenia okręgów jednomandatowych w wyborach do Sejmu. Po pierwsze, dlatego, że partii czy polityków deklarujących poparcie dla tej formuły wyborczej nie jest wielu nawet w środowiskach, które z niej skorzystałyby – stronnictwa mniej liczne czy reklamowane w mediach, mają większe szanse zdobywać mandaty w okręgach jednomandatowych bez konieczności przekraczania progu. Po drugie, nawet gdy ktoś deklaruje poparcie dla j.o.w., to nie wymienia Sejmu jako forum, którego członków należałoby wybierać w tej formule. 

Natomiast powyższy optymizm gasi propozycja współpracy z PJN, skoro właśnie ta partia postuluje okręgi jednomandatowe … w samorządach. 

Nadchodząca kampania wyborcza wykaże czy postulat j.o.w. jest traktowany przez PRz poważnie, czy też stanowi jedynie wabik dla potencjalnych wyborców.

Z pewnością, należy wnikliwie obserwować kolejne publiczne deklaracje PRz, a także 8 października szukać przedstawicieli PRz (i może nawet PJN?) wśród uczestników VI Marszu o JOW.

About Paweł Kawarski

prawnik, działacz Obywatelskiego Ruchu na rzecz JOW od 2003 r., członek Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze”, ekspert Fundacji im. Jamesa Madisona

Dyskusja - 12 Komentarzy
 1. Jan Sadowski

  29. Mar 2012,  godz. 22:06

  Poczekamy zobaczymy. Uważam że to dobrze że jest ktoś popierający (lub przynajmniej publicznie aprobujący) postulat deregulacji procedury wyborczej. Może jest jednak nadzieja że Marek Jurek wyjdzie z inicjatywą JOW do Sejmu gdy będzie blisko Jarosława Kaczyńskiego? Choć jak powiadają, nadzieja matką głupich… Miejmy nadzieję wbrew nadziei… Może za naszą inspiracją będzie przynajmniej występować z odmiennym zdaniem na ten temat.

  Odpowiedz

 2. Paweł Kawarski

  29. Mar 2012,  godz. 20:13

  nie upłynęło 12 miesięcy od powyższej deklaracji MJ gdy wyszło szydło z worka,

  nie wiązałem z MJ wielkich nadziei, lecz zawarcie porozumienia z PiS oznacza utratę resztek wiarygodności, zarówno w sferze postulatu jow, jaki i na scenie politycznej w ogóle

  Odpowiedz

 3. macias -

  01. Lip 2011,  godz. 08:11

  „Natomiast powyższy optymizm gasi propozycja współpracy z PJN, skoro właśnie ta partia postuluje”

  Mam chyba problem natury poznawczej, jak mozna rozpatrywac PJN w ogole serio. Jesli ktos nawiazuje badz probuje nawet nawiazac wspolprace z PJN, to po prostu go to dyskredytuje. Partia spadochroniarzy, tudziez karierowiczow ktora miala byc (i jest) koniem trojanskim w wykonaniu PO, a zadaniem bylo podminowanie elektoratu PiS.

  To wszystko. Ta partia to wydmuszka, a nie grono politykow, o klarownych i stalych przekonaniach (nie mowie tu o przekonaniach typu „moje musi byc na wierzchu”).

  Chyba tylko marazm, w jakim znajduje sie tzw. scena polityczna w Polsce kaze rozpatrywac podobne efemerydy i zgrane do cna postacie ciagle na nowo, jako cos swiezego, odkrywczego i godnego zaufania (w koncu inaczej Donald „czy to nie bedzie gangsterskie posuniecie” Tusk nie zostalby premierem, nieprawdaz?).

  Odpowiedz

 4. Jan Sadowski

  24. Cze 2011,  godz. 02:45

  Tak to prawda! Niestety. Trzeba się zalogować na youtube żeby oddać głos. Warto jednak wystąpić z apelem o założenie konta i zagłosowanie, do wszystkich którzy popierają JOW(!). Pozostały 2 dni!! Może warto ponowić apel na Facebooku (tym razem ze wskazówką o zalogowaniu się)?

  Odpowiedz

 5. Krzysztof Kowalczyk

  23. Cze 2011,  godz. 12:00

  Jest jedna ważna kwestia co do tego głosowania na stronie prezydenta na YouTube, na którą nikt jeszcze tutaj nie zwrócił uwagi. Żeby oddać ważny głos trzeba się zalogować, a kto nie ma konta na YouTube i chce wesprzeć postulat JOW, powinien je założyć! Być może odzew był znacznie większy niż te 200 osób, ale nie wszyscy po próbie oddania głosu bez logowania zauważyli u góry nad pytaniami na żółtym tle informację „Wymagane logowanie”.

  Odpowiedz

 6. Jerzy Przystawa

  23. Cze 2011,  godz. 08:06

  Jan Sadowski: świetnie, że Pan o tym przypomina. Jednakże nie jest to takie proste, jak Pan pisze. Kilkakrotnie próbowałem zrobić tak, jak Pan instruuje, ale nie wyszło. Mam wrażenie, że większosć woJOWników korzysta z internetu z niezwykłym umiarem. Ale ja korzystam bez umiaru a i tak jest to dla mnie , jak widać, bariera. A poza tym święta racja: poziom samodyscypliny woJOWników jest niski, nie da się ukryć.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Odpowiedz

 7. Jan Sadowski

  23. Cze 2011,  godz. 00:51

  Zachecam wszystkich woJOWnikow do oddania glosu na Jednomandatowe Okregi Wyborcze w quizie na stronie Prezydenta RP! http://www.youtube.com/pytaniedoprezydenta Wystarczy wejsc na strone http://www.prezydent.pl. Nastepnie kliknac w ‚Pytanie do Prezydenta’. Teraz widzimy ze najpopularniejsze pytanie dotyczy JOWow do Sejmu (!). Aby oddac glos wystarczy kliknac w uniesiony do góry kciuk obok pytania. Pozostaly 4 dni do finalu konkursu! Sprawmy zeby temat JOW byl najwazniejszy. Zaprosmy Prezydenta do rozpisania referendum. Niestety organizacja JOW.PL wydaje sie nie wystarczajaco zorganizowana! Ogloszenie na Facebooku sprawilo ze na pytanie o JOW oddalo glos niespelna 200 woJOWnikow. A gdzie pozostali?

  Odpowiedz

 8. Paweł Kawarski

  21. Cze 2011,  godz. 10:11

  Czy jest możliwość publikacji tego pisma na naszej stronie?

  Odpowiedz

 9. Paweł Kawarski

  21. Cze 2011,  godz. 10:10

  Kolejna dobra wiadomość: w dzisiejszym porannym „Salonie politycznym Trójki” postulat jednomandatowych okręgów został podniesiony przez Marka Jurka na pierwszym miejscu, MJ wspomniał także o nie przeprowadzonym referendum. Miejmy nadzieję, że te wypowiedzi będą rozpowszechniane i komentowane, co przełoży się na znajomość i popularność postulatu j.o.w.

  Odpowiedz

 10. Jerzy Przystawa

  19. Cze 2011,  godz. 07:53

  Paweł Kawarski: podczas konferencji PRz zorganizowanej w marcu w budynku „Pasty” i poświęconej JOW, zapytałem wprost p.Marka Jurka czy PRz włączy się w przygotowania do Marszu i weźmie w nim udział i Pan Marszałek zadeklarował swoje poparcie. Liczymy więc na liczny udział zwolenników PRz w naszej manifestacji 8 października.

  Odpowiedz

 11. Jerzy Przystawa

  19. Cze 2011,  godz. 07:49

  Do mnie też ta informacja dotarła i bardzo się z niej cieszę. Ale wszyscy woJOWnicy powinni, w miarę swoich możliwości, informować o Marszu kogo się da, zachęcać do udziału, pisać z informacją, zachęcać do wsparcia materialnego i w ogóle czynić wszystko, żeby udział w tym Marszu był jak najbardziej liczny i zauważalny.

  Odpowiedz

Skomentuj