/Pierwsza rocznica rozpoczęcia akcji referendalnej

Pierwsza rocznica rozpoczęcia akcji referendalnej

23 października 2013 r., minęła pierwsza rocznica rozpoczęcia akcji referendalnej Zmieleni.pl. Jej rozpoczęcie również było przedmiotem relacji na tym blogu.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dobra okazja, aby podsumować przebieg akcji i zastanowić się nad jej dalszymi losami.

Wszystko wskazuje na to, że po entuzjastycznym początku, po około dwóch, trzech miesiącach akcja referendalna została zarzucona. Od dłuższego czasu nie są prowadzone działania animujące zbieranie podpisów. Po roku zbierania podpisów pod wnioskiem referendalnym licznik wskazuje 26 775 podpisów. Jest to wynik dosyć skromny w zestawieniu z liczbą 750 000 podpisów zmielonych, które w toku tej akcji miały być odtworzone, czy liczbą 950 000 podpisów zebranych w ramach akcji Ratuj Maluchy, której wniosek referendalny będzie przedstawiany na posiedzeniu Sejmu w dniu 24 października br. Zebranie przez zmielonych porównywalnej liczby podpisów, nie mówiąc o symbolicznym milionie, przy impecie jaki akcja ma obecnie, wydaje się nie tylko czasochłonne, lecz wręcz niemożliwe. Symptomatyczny dla dynamiki akcji referendalnej jest również fakt, że z trzech osób biorących udział w jej rozpoczęciu podczas konferencji prasowej w siedzibie Stowarzyszenia JOW, uwagę referendum w sprawie JOW w dniu dzisiejszym poświęca tylko jedna.

Działacze Ruchu JOW i Zmieleni.pl powinni obecnie rozważyć czy rozpoczęcie zbierania podpisów popierających wniosek referendalny, a następnie jego efektywne porzucenie, zadziałało na korzyść postulatu JOW, czy rozbudziło świadomość JOW wśród społeczeństwa, czy raczej przeciwnie. Należałoby odpowiedzieć na pytanie czy możliwe są podobne, mniej lub bardziej masowe akcje i mobilizacja zwolenników JOW w przyszłości w miarę potrzeb, czy też akcja referendalna spowodowała zmarnowanie entuzjazmu sympatyków. Sformułowanie odpowiedzi na te pytania jest wskazane ze względów praktycznych, przynajmniej po to, aby wiedzieć jakich błędów unikać, co należy docenić jako sukces i na co możemy liczyć w przyszłości.

About Paweł Kawarski

prawnik, działacz Obywatelskiego Ruchu na rzecz JOW od 2003 r., członek Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze", ekspert Fundacji im. Jamesa Madisona
994 wyświetlen