/Paweł Kukiz w Studiu lublin.com.pl

Paweł Kukiz w Studiu lublin.com.pl

Mówię o 460 jednomandatowych okręgach wyborczych do Sejmu RP. Jest zasadnicza różnica między 460 a 100 jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. Dlatego, że w przypadku 100 senatorów w Polsce: 1 senator przypada na 370 tys. obywateli. Wtedy to może być postać anonimowa, a media potrafią zrobić z bandyty anioła i z anioła bandytę.

Poza tym Senat, paradoksalnie, we wszystkich demokracjach europejskich jest najmniej demokratyczną instytucją, to jest ciało eksperckie, doradcze.

W Polsce Platforma Obywatelska wykonała majstersztyk, bo w ten sposób skompromitowała JOW-y, rozpoczynając ich tworzenie od Senatu. A dlaczego tam i dlaczego na poziomie gmin? Bo ani w senacie, ani w gminach nie ma pieniędzy, nie ma nic do wzięcia, nie ma „wziątek”. Zostawili proporcjonalną w Sejmie, w sejmikach wojewódzkich, w powiatach, tam gdzie jest kasa, tam gdzie można robić partyjne machloje, wyciągać, kraść (…).

24 kwietnia br. gościem redaktora Ryszarda Hołubowicza w Studiu lublin.com.pl był Paweł Kukiz, kandydat na Prezydenta RP.

1 046 wyświetlen