Paweł Kukiz był gościem Krzysztofa Ziemca w wieczornym programie „Dziś wieczorem” w TVP Info w czwartek, 23 kwietnia.

Link do programu:
http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/dzis-wieczorem/wideo/23042015/19518283

Spotkania z kandydatami na prezydenta w programie „Polityka przy kawie” (od poniedziałku do piątku o godz. 8.15 w TVP1) i „Dziś wieczorem” od poniedziałku do piątku o godz. 19.57, w weekendy o 19.53 w TVP Info) będą odbywały się do 7 maja.

5 maja, pięć dni przed pierwszą turą wyborów, na antenie TVP1 odbędzie się debata z udziałem kandydatów.

Źródło: Czy przekona do JOW-ów? Paweł Kukiz będzie gościem w programie „Dziś wieczorem” na www.tvp.info

Dyskusja - 3 Komentarzy
 1. bisnetus

  24. Kwi 2015,  godz. 12:13

  Niezły wywiad, chociaż widywałem już lepsze jak ten w zasadzie genialny i niepowtarzalny pod tytułem „Najsilniejsze kraje wybierają JOW-y” (czy podobnie)

  To porzekadło o państwie teoretycznym jest bardzo dobre i sam je używam, ale myślę, że Kukiz powtórzył to parę razy za dużo. Takie twierdzenia trzeba traktować jak dominantę we frazie. Użyć 2-3 razy, wtedy jest najlepszy efekt. Gdy się nadużywa dominant lub akcentów to tracą one swoją funkcję i efekt.

  Drugie drobniutkie zastrzeżenie to sprawa konstytucji. Prezydent jest w zasadzie od strzeżenia Konstytucji a nie do krytykowania i zmieniania Konstytucji. Osobiście uważam, że w Polsce nie jest problemem zła Konstytucja lecz masowe, kompletne lekceważenie i nie przestrzeganie Konstytucji przez władze państwowe i partie polityczne, nawet i sądy właściwie. Państwo, w którym traktuje się Konstytucję jak rolkę papieru toaletowego nie jest w zasadzie państwem, lecz jest hajźlem, publicznym kiblem.

  Osobiście uważam, że Obywatelski Prezydent powinien wręcz zorganizować pod własnym patronatem wraz z grupą prawników i organizacji obywatelskich ogólny przegląd przestrzegania Konstytucji, tak punkt po punkcie. Rezultatem powinna być seria zapytań i wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, który powinien wyjaśnić dziesiątki pytań. Nie będę tutaj wszystkich pomysłów wymieniał, ale podam tylko jeden przykład. TK powinien w końcu wyjaśnić co znaczy w Konstytucji pojęcie „wybory proporcjonalne” i czy to słowo jest sprzeczne z pojęciem wyborów większościowych i czy naprawdę oznacza wyeliminowanie indywidualnych obywateli oraz ugrupowań lokalnych z życia politycznego Polski oraz daje partią monopol i status „przewodnich sił Narodu w Państwie”.

  To jest tylko jeden z przykładów a jest ich dziesiątki nie tylko ze sfery czystej polityki. Nie rozumiem na przykład tych corocznych horrorów kosztowych rodziców wysyłających swe dzieci do obowiązkowej i niby darmowej szkoły. Skoro pisze w konstytucji, że nauka jest bezpłatna, to również niezbędne podręczniki i materiały szkolne powinny być bezpłatne. Tylko wandalizm i nieszanowanie podręczników mogłoby wiązać się z obowiązkiem opłaty. Takie sprawy też można wyjaśnić.

  Państwo polskie byłoby zupełnie innym państwem, gdyby respektowano konstytucję taką jaka ona jest dzisiaj. Nie chcę przez to powiedzieć, że jest ona idealna i nie można niektórych punktów merytorycznie przedyskutować. Ale zmiana konstytucji bez jej przestrzegania jest zabiegiem bez sensu. To jest tylko zmiana jednej rolki papieru toaletowego na inną rolkę papieru toaletowego, może w innym kolorze. Hajziel pozostaje ten sam.

  I jeszcze inna idea na koniec. W Niemczech, gdzie często przebywam obywatele mają prawo samodzielnego wnoszenia skarg konstytucyjnych. 3 tysiące obywateli musi się podpisać no i oczywiście musi mieć to ręce i nogi pod względem prawnym (obowiązek sporządzenia pozwu przez prawnika i takie tam) Niedawno w ten sposób obywatele „uwalili” całkowicie progi wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ku wściekłości niemal wszystkich partii politycznych zresztą. Ale oprócz wściekania się partie nie mogły nic zrobić. Progów nie ma i już

  Od Prezydenta Obywatelskiego oczekiwałbym nieformalne uzupełnienie tej luki w polskim prawie poprzez przekazywanie przez Prezydenta do TK Wniosków Obywatelskich niemal z automatu, oczywiście po spełnieniu jakiś rozsądnych warunków formalnych i merytorycznych (np. 5.000 podpisów obywateli, elementarne kryteria jakościowe, sporządzenie wniosku przez prawnika, może nawet dodatkowo obowiązkowa opinia konstytucjonalisty) Dzisiaj partyjniactwo również poprzez Prezydenta zablokowało wszelką możliwość kontroli nad partiami i nad przestrzeganiem prawa, także konstytucyjnego. Ja osobiście uważałbym taki mechanizm za bardzo pożyteczny dający cień szansy na obronę swoich praw obywatelowi.

  Odpowiedz

 2. Łukasz

  23. Kwi 2015,  godz. 22:27

  Pawle Masz mój głos
  i dziewczynę też namówię

  Odpowiedz

 3. Michał

  23. Kwi 2015,  godz. 21:13

  Bardzo świetne wystąpienie Panie Prezydencie Kukiz. Doskonale pokazał Pan hipokryzję „polskiego” rządu, który wygnał na poniewierkę 3 miliony młodych Polaków – robiąc z nich emigrantów, a tymczasem ten sam rząd „polski” zastanawia się nad pomocą i przyjęciem emigrantów z Afryki. Jakim to cynicznym, podłym i bezwzględnym trzeba być, żeby własne społeczeństwo traktować gorzej niż obce. Mam nadzieje, że uda się Panu Prezydencie Kukiz zwrócić Polakom wolność i stworzyć w Polsce prawdziwe społeczeństwo obywatelskie, a czasy kolesiostwa, partyjniactwa i szemranych układów w przyszłych książkach z historii opisujących lata 1989 – 2015 nie będą zajmować więcej niż stronę tekstu. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.