18 marca 2012, w Czeszowie, zebrał się Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze".


 

Po obszernej dyskusji obecnej sytuacji w Kraju i w Ruchu Obywatelskim na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych Zarząd postanowił upoważnić członka Zarządu, p. Janusza Sanockiego, do reprezentowania Stowarzyszenia w pracach przygotowawczych i organizacyjnych Ogólnopolskiego Kongresu Protestu, przewidzianego na sobotę 31 marca 2012 w Warszawie.

 

 

Jednocześnie Zarząd zachęca i wzywa członków i sympatyków Stowarzyszenia do wsparcia tych działań i licznego udziału w Kongresie.

 

 

                      Jerzy Przystawa

                      prezes Zarządu


Czeszów, 19 marca 2012

 

 

About Jerzy Przystawa

Jerzy Przystawa (1939-2012) – naukowiec, fizyk, profesor dr hab., nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, publicysta, twórca i założyciel ogólnopolskiego Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych

Dyskusja - 10 Komentarzy
 1. Jerzy Przystawa

  13. Kwi 2012,  godz. 13:50

  Szanowny Panie Babraj,

  bardzo Pana przepraszam, ale muszę Panu powiedzieć, że systematycznie wypisuje Pan głupstwa, ale tymi głupstwami wprowadza Pan zamęt i dezorientację wśród członków Stowarzyszenia i uczestników Ruchu.

  Walne Zgromadzenie 18 lutego 2012, w którym nie wziął Pan udziału, zobowiązało Zarząd do wsparcia inicjatywy p. Janusza Sanockiego przy organizacji Kongresu Protestu. Ponieważ termin tego KOngresu był bliski, konieczne było zebranie Zarządu,które właśnie odbyło się w Czeszowie. Naturalnie, że na tym zebraniu dyskutowaliśmy przede wszystkim o tym ogólnopolskim przedsięwzięciu. Wynikiem tej dyskusji było „Oświadczenie”, które zostało opublikowane na naszej stronie. Ponieważ, głównie z powodu Pańskich napaści na mnie, Janusza Sanockiego i Zarząd, powstały pewne wątpliwości odnośnie naszego zaangazowania się w sprawę „referendum obywatelskiego”, którego inicjatywa została na tym Kongresie wysunięta, dlatego umieściłem na tej stronie stosowne wyjaśnienie. Sądzę, że to wyjasnienie jest napisane zrozumiałym polskim językiem i niczego do niego nie potrzebuję dodawać. Prosze więc Pana, żeby zamiast jątrzyć i wprowadzać zamęt, zajął się jakąś sensowną działalnością.

  Pozdrawiam,

  Jerzy Przystawa
  Prezes Zarządu

  Odpowiedz

 2. Sławomir Babraj

  13. Kwi 2012,  godz. 12:59

  Wnoszę autopoprawkę. Federacja „Porozumienie Polskie” została założona oczywiście 5.11.2011 r.
  S.Babraj

  Odpowiedz

 3. Sławomir Babraj

  13. Kwi 2012,  godz. 12:56

  Tajemnicze spotkanie członków Zarządu Stowarzyszenia w Czeszowie całkowicie odmieniło charakter Ruchu JOW. Wyjaśnienie prof. Przystawy potwierdza tezę, że Ruch zamiast zajmować się wyłącznie postulatem JOW, do czego został powołany, obecnie każe uczestnikom Ruchu poprzez swój organ przedstawicielski, jakim jest Stowarzyszenie JOW, zajmować się paletą różnych ważnych zagadnien społecznych, ale w populistycznym wydaniu, służącym celom kampanii wyborczej. A zatem, czy Ruch JOW został wmanipulowany do stania się przybudówką Federacji „Porozumie Polskie”, założonej 5.11.2012 r. w Katowicach? Czy temat ten był przedmiotem obrad Walnego Zgromadzenia 18.02.2012 r. we Wrocławiu? Czy też mamy do czynienia z przekroczeniem uprawnień Zarządu Stowarzyszenia JOW?

  Odpowiedz

 4. Jerzy Przystawa

  12. Kwi 2012,  godz. 06:47

  Wobec pojawiających się pytań i wątpliwości odnośnie zaangażowania Ruchu i Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego „JOW” w akcję „referendalną” podjętą po Kongresie Protestu.jaki odbył się w dniu 31 marca 2012 w Warszawie, wyjaśniam, że Zarząd Stowarzyszenia nie jest organizatorem tej akcji. Włączenie się w te działnia jest sprawą indywidualną zarówno członków Zarządu, jak i Stowarzyszenia.

  Jerzy Przystawa
  Prezes Zarządu

  Odpowiedz

 5. Albert Łyjak

  28. Mar 2012,  godz. 17:56

  @Jan Zdzisław Kondej, jeżeli uważa Pan, że Adam Słomka działa na szkodę niepodległości to popełnia Pan bardzo duże nadużycie. Jednym słowem Pan nie wie o czym pisze. Nikt lepiej nie nadaje się do monitorowania bezprawia sądowego niż Adam Słomka. Nikt tego bezprawia nie odczuł tak bardzo jak on na własnej skórze. W wieku 17 lat wychodził z więzienia, jako polityczny więzień, czekała na niego jego matka. Została zabita, potrącona ubeckim polonezem przed więzieniem. Ten ubek nie poniósł do dzisiaj kary a Pan wypisuje tutaj głupoty, że do monitorowania bezprawie on się nie nadaje, bo był w sejmie, mógł przecież rozedrzeć szaty, niczym Rejtan i nie pozwolić? Proponuje żeby Pan mniej czytał i oglądał mainstreamowych mediów, może wtedy szare komórki się uruchomią.

  Odpowiedz

 6. Jerzy Gieysztor

  28. Mar 2012,  godz. 12:10

  Intencją mojego poprzedniego wpisu była sugestia wsparcia zespołu osobami, które mogłyby wzmocnić jego właściwy kierunek. Natomiast osądzanie Pana Adama Słomki na podstawie dawniejszych błędów, które w odniesieniu do prawa wyborczego popełniali także inni, nie służy poszerzaniu kręgu uznających obecnie pierwszeństwo postulatu JOW.

  Odpowiedz

 7. Sławomir Babraj

  28. Mar 2012,  godz. 09:27

  Zaiste, dziwna jest Twoja logika, Jurku. Jeśli zarzuty wobec konkretnej osoby są słuszne, to nie powinna ona kierować pracami zespołu, którego celem jest zwalczanie przedmiotowej patologii. Odniesienie do hipokryzji i koniunkturalizmu takiej osoby jest oczywiste. W Ruchu JOW stało się coś bardzo niedobrego.

  Odpowiedz

 8. Jerzy Gieysztor

  25. Mar 2012,  godz. 03:57

  Prawdziwym sukcesem Kongresu Protestu będzie skupienie różnych, dążących do naprawy państwa sił, uznających pierwszeństwo ustanowienia ordynacji wyborczej JOW przed innymi sposobami służącymi tej naprawie. I dopiero sejm wyłoniony w JOW ma szanse rozpocząć PROCES SKUTECZNEJ NAPRAWY PAŃSTWA. Ale póki co, monitorowanie aktualnego stanu rzeczy nie musi być marnowaniem czasu. Dlatego skoro zastrzeżenia wobec Pana Adama Słomki, jako powołanego do kierowania zespołem monitorującym stan niepraworządności są merytoryczne, to nie tylko dla Pana Jana Z. Kondeja mogą być bodźcem do udziału w pracy tego zespołu.

  Odpowiedz

 9. Jan Zdzisław Kondej

  24. Mar 2012,  godz. 22:55

  Propozycja powołania zespołu problemowego ds. monitorowania stanu niepraworządności pod kierownictwem Adama Słomki jest bardzo niewłaściwa, ponieważ ja osobiście z nim rozmawiałem m.in. na temat nielegalnego uprzywilejowania kandydatów z mniejszości narodowych w wyborach do Sejmu RP a on nie przeciwstawił się tak oczywistej niepraworządności mimo, że Pan A. Słomka zasiadał w Sejmie RP od 1991 r. do 2001 r.
  Konstytucja RP z 1992 r. stanowiła przepis o karze dla sprawców uprzywilejowania obywateli ze względu na narodowość a w 1993 r. „parlament” w Polsce, w którym zasiadał A. Słomka jako poseł, dopuścił się niepraworządności uchwalając niekonstytucyjną ordynację wyborczą do Sejmu RP, w której kandydaci z mniejszości narodowych w wyborach otrzymali kolosalnie większe prawa wyborcze niż rdzenni Polacy nie mający innej Ojczyzny niż Polska. Ta niepraworządność trwa wskutek właśnie takich obywateli jak on, którzy dostają się do Sejmu RP pod ładnymi nazwami ich organizacji a działają na szkodę niepodległości Polski.

  Odpowiedz

 10. Jerzy Gieysztor

  24. Mar 2012,  godz. 11:42

  Poniżej rozesłany przez Janusza Sanockiego Program Kongresu. Jego lektura pozwala mieć nadzieję, że tytuł referatu wprowadzającego, czyli JOW, jako program dla Polski stanie się hasłem jednoczącym dla szczerze zatroskanych naprawą naszego państwa. Taką nadzieję daje konstatacja, że JOW nie konfliktuje ze sobą posiadających różne interesy grupowe z wyjątkiem beneficjentów partyjnego przywileju układania list wyborczych. Nie nowa to myśl, ale przed tym Kongresem godna przypomnienia: Im większa będzie liczba Rodaków, nie opuszczających rąk, którzy docenią szanse, jakie daje postulat wprowadzenia JOW, tym bliższy będzie dzień realizacji tego postulatu. –

  Program Kongresu Protestu – Warszawa 31 marca 2012 r:
  Warszawski Dom Technika NOT
  ul. Tadeusza Czackiego 3/5
  00-043 Warszawa
  Sala B – I p.

  I. 10.00 – 11.00 – Rejestracja uczestników
  II. 11.00 -11.10 – Otwarcie Kongresu Protestu – przedstawienie idei – Janusz Sanocki

  III. 11.10 – 13.00 Referaty wprowadzające (po każdym referacie wprowadzającym – ok. 10 min dyskusji)
  1. Prof. Jerzy Przystawa – „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – program dla Polski”

  2. Jerzy Jachnik – „Polska XXI wieku to kraj totalnego bezprawia – co musimy zmienić”
  3. Adam Słomka – „Komunistyczna mentalność i władza funkcjonariuszy z PRL, czyli wymiar (nie)sprawiedliwości III RP”
  4. Teresa Borowska – Stowarzyszenie Poszkodowanych Przedsiębiorców RP, – “ Przedsiębiorcy, kontra bezprawie ZUS-u”.

  IV. 13.00 – 13.15 Przerwa na kawę

  V. 13.15 – 14.00 Metody współdziałania
  5. 13.15 – 13.25 Janusz Sanocki – „Referendum Obywatelskie – drogą do Rzeczpospolitej Wolnych Polaków”

  6. 13.25 – 14.25 – dyskusja;
  7. 14.25 – 14. 45 – powołanie zespołów problemowych
  8. 14.45 – 15.00 – Podsumowanie Kongresu i zakończenie obrad.

  Proponujemy powołanie nast. zespołów problemowych:
  1. Zespół ds. opracowania propozycji zmian w prawie – kierownictwo – Jerzy Jachnik;
  2. Zespół ds. monitorowania stanu niepraworządności – Adam Słomka;
  3. Zespół ds. sytuacji przedsiębiorców i propozycji zmian w ZUS – Teresa Borowska;;
  4. Zespół ds. opracowania projektu ordynacji wyborczej – prof. Andrzej Czachor;
  5. Zespół organizacyjny Kongresu Protestu – Janusz Sanocki
  Janusz Sanocki
  tel. 602-397-455
  jan_es@interia.pl
  januszsanocki@nowinynyskie.com.pl

  Odpowiedz

Skomentuj