30 października 2015 roku w godzinach wieczornych zmarł Marian Dzięcioł. Miał 65 lat. Prawdopodobnie jego serce nie wytrzymało skutków ciężkiej operacji. Marian był urzędującym od ponad 20 lat burmistrzem miasta i gminy Łochów w województwie mazowieckim. Był moim przyjacielem od ponad 40 lat.

Marian był woJOWnikiem, gdyż był patriotą. Chciał dumnego i niepodległego wewnętrznie narodu polskiego. I wiedział, że bez wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, nasz naród nie odzyska niepodległości wewnętrznej. Nie wyrwie jej z rąk partyjnych oligarchii.

Marian był woJOWnikiem, gdyż był państwowcem. Chciał silnego i sprawnego państwa polskiego. I wiedział, że bez JOW-ów nie da się dokonać pozytywnej selekcji elit politycznych i wybierać najlepszych Polaków, by tworzyli silne, sprawne, mądre i patriotyczne rządy.

Marian był woJOWnikiem, gdyż był demokratą. Chciał politycznych praw obywatelskich dla Polaków. I wiedział, że bez JOW-ów obywatele nie odzyskają biernego prawa wyborczego, a ich czynne prawo będzie dalej fasadową fikcją.

Dlatego Marian Dzięcioł od lat wspierał jak mógł nasz Ruch Obywatelski JOW. Organizacyjnie, finansowo, moralnie. Był jednym z Patronów Honorowych Ruchu JOW. Wpisał swoją gminę Łochów do historii Ruchu JOW, organizując tam w 2007 roku spotkanie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – Patronów Honorowych Ruchu JOW, a w 2008 roku ogólnopolskie seminarium szkoleniowe dla studentów.

Marian Dzięcioł był wielkim skromnym człowiekiem. Część Jego Pamięci!

Pogrzeb Świętej Pamięci Mariana Dzięcioła odbędzie się we wtorek, 3 listopada, w Łochowie. Początek Mszy Świętej w łochowskim kościele o godzinie 12.00.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

prof. Jerzy Przystawa i burmistrz Marian Dzięcioł, Łochów 2007

*zdjęcie na górze: mec. Paweł Kawarski, prof. Jerzy Przystawa, Waldemar Rataj, burmistrz Marian Dzięcioł, Konferencja Patronów Honorowych Ruchu JOW w Łochowie w 2007 r.

About Wojciech Błasiak

ekonomista i socjolog, dr nauk społecznych, niezależny naukowiec i publicysta, działacz Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW

Dyskusja - 5 Komentarzy
 1. A.Czachor

  05. Lis 2015,  godz. 14:17

  Dziękujemy Ci, Panie Burmistrzu
  Burmistrz Łochowa, jako demokratycznie wybrany reprezentant swych wyborców wiedział, że nie wolno separować obywatelskich spraw lokalnych od spraw ustrojowych Państwa. Od początku istnienia Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych uczestniczył w pracach tego Ruchu. Potrafił naszą argumentację za tą forma ustrojową wzbogacić swym doświadczeniem samorządowym. Współpracował z moim Ojcem, prof. Jerzym Przystawą w organizowaniu konferencji i szkoleń Ruchu. Jego wypowiedź o pożądanej strukturze Państwa, zarejestrowana przez red. Krzysztofa Pawlaka i dostępna w Internecie, zastanawia powagą i głębią ujęcia. Wielowymiarowość aktywności obywatelskiej Mariana Dzięcioła, pięknie podkreślona w wypowiedzi dra Wojciecha Błasiaka, może być wzorcem dla postaw wszystkich Polaków.
  Wyrażamy podziw dla Obywateli Łochowa za to, że ze swego środowiska potrafili ponad 20 lat temu wyłonić Obywatela i Polaka tej miary i tak męskiej postawy, jak ś. p. Marian Dzięcioł. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci i w naszym polskim sercu.
  Czesław Przystawa,
  Andrzej Czachor

  Odpowiedz

 2. Katarzyna

  03. Lis 2015,  godz. 12:55

  Święty odpoczynek racz mu dać Panie [*]
  Niech odpoczywa w pokoju wiecznym

  Odpowiedz

 3. Maciej Doruchowski

  02. Lis 2015,  godz. 15:54

  Śp. Marian Dzięcioł zakończył swą ziemską wędrówkę.
  Będę go pamiętał jako życzliwego, otwartego na wszelkie patriotyczne, propaństwowe i JOWowskie inicjatywy. Był miłym gościem na naszych Marszach o JOW.
  Szkoda, że dobrzy ludzie „tak szybko odchodzą”…
  Niech Pan Bóg ma go w swojej opiece.

  Odpowiedz

 4. Paweł Kawarski

  02. Lis 2015,  godz. 14:11

  śp. Mariana Dzięcioła zapamiętałem jako woJOWnika niezwykle rzeczowego i sympatycznego,
  konferencja, o której mowa, miała miejsce w dniach 21-22 IX 2007 r., jej głównym celem było przygotowanie wniosku do RPO o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia JOW – został on wtedy wręczony Waldemarowi Ratajowi – przedstawicielowi RPO, śp. Marian Dzięcioł został wskazany jako reprezentant wnioskodawców,
  Cześć Jego pamięci!

  Odpowiedz

 5. Jerzy Gieysztor

  02. Lis 2015,  godz. 13:38

  Symboliczną klamrą jest zbieżność terminu ostatniej drogi Śp. Mariana Dzięcioła, z trzecią rocznicą odejścia Śp. Jerzego Przystawy. Klamrą, symbolizującą ideową wspólnotę dwóch wielce zasłużonych polskich patriotów, o gorących sercach.

  Odpowiedz

Skomentuj