Szanowny Panie Prezesie,
W imieniu min. Dziekońskiego uprzejmie proszę, aby Memorandum odnosiło się do prowadzonych w Sejmie prac na Kodeksem Wyborczym w części dotyczącej samorządu terytorialnego. Możliwości wyborów w JOW są ograniczone do wielkości gmin liczących mniej niż 40 tys. mieszkańców. Proszę o analizę, czy pozostałe rozwiązania w zakresie legislacji są akceptowalne ze strony Stowarzyszenia. Jeśli to możliwe, będę wdzięczna za przesłanie propozycji do Memorandum do 23 listopada br.
Z poważaniem,
Marzena Małyska
Biuro Doradców, Ekspertyz i Opinii
Kancelarii Prezydenta RP
ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa
tel. (22) 695-11-10
fax. (22) 695-11-12
mail: marzena.malyska@prezydent.pl
- Program VIII Listopadowej Konferencji Ruchu JOW - 29 października 2022
- VIII Listopadowa Konferencja Ruchu JOW – 5.11.2022 - 25 października 2022
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW - 16 czerwca 2022
- Konferencja Ruchu JOW – 20.11.2021 - 17 listopada 2021
- Debata ustrojowa – Finansowanie partii politycznych - 19 października 2021
- Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia JOW - 6 lipca 2021
- Debata ustrojowa – system prezydencki czy parlamentarno-gabinetowy - 27 czerwca 2021
- Pogrzeb śp. prof. Witolda Kieżuna - 22 czerwca 2021
- Śp. prof. Witold Kieżun (1922-2021) - 14 czerwca 2021
- Debata ustrojowa – „Wady i zalety obecnej Konstytucji RP” - 24 maja 2021
Pierwsze z oczekiwań Kancelarii („uprzejmie proszę, aby Memorandum (naszego stowarzyszenia – przyp.JG) odnosiło się do prowadzonych w Sejmie prac na Kodeksem Wyborczym w części dotyczącej samorządu terytorialnego”) nie jest możliwe do spełnienia ze względów czasowych w kontekście drugiego oczekiwania, zawartego w ostatnim zdaniu („Jeśli to możliwe, będę wdzięczna za przesłanie propozycji do Memorandum do 23 listopada br.”)
Natomiast pytanie zawarte w zdaniu przed ostatnim („Proszę o analizę, czy pozostałe rozwiązania w zakresie legislacji są akceptowalne ze strony Stowarzyszenia.”) w kontekście wyrażonej kategorycznie informacji, zawartej w środkowym zdaniu (” Możliwości wyborów w JOW są ograniczone do wielkości gmin liczących mniej niż 40 tys. mieszkańców.”) stawia nas w sytuacji klienta, wybierającego wiele lat temu kolor samochodu w firmie Ford, której propozycja w tym zakresie brzmiała: „Oferujemy wszystkie kolory, pod warunkiem, że jest to kolor czarny”.
– Tak więc pierwszym sygnałem woli pozytywnych zmian byłoby zaproszenie przedstawiciela Stowarzyszenia JOW do osobistego uczestnictwa w Forum Debaty Publicznej „Samorząd Terytorialny dla Polski” , zainaugurowanego 7 października przez Prezydenta RP. Bo dotychczasowa wymiana korespondencji z Kancelarią takiej woli nie sygnalizuje. Toteż wydaje się celowym pisemne zadeklarowanie otwartości Stowarzyszenia na zaproszenie j.w. Nasza personalna obecnośc na Forum Debaty Publicznej mogłaby stwarzac szanse kształtowania wizji samorządności obywateli. Artykułowanie tej wizji w formie kodeksu wyborczego byłoby jej prawnym zapisem. Kolejnośc odwrotna kłóci się z logiką działania.
Skoro JOWy sa mozliwe tylko w okregach wyborczych liczacych mniej niz 40 tys. mieszkancow, to sie przynajmniej wyjasnilo, ze w Sejmie powinno byc 38 mln/40 tys = 950 poslow, zeby Platforma mogla zrealizowac swoj sztandarowy postulat wyborczy. Biedne sa te kraje, gdzie sie juz JOWy udalo wprowadzic. 310-milionowe Stany Zjednoczone moga sobie, co prawda, pozwolic na 7,750 kongresmenow, ale juz 1.15 miliardowe Indie uginaja sie pod brzemieniem koniecznosci utrzymywania 28,750 deputatow! Boje sie tylko, ze zastosowanie tego 40-tysiecznego parytetu, doprowadzi za chwile do wybrania w 1.7 milionowej Warszawie ponad 40 prezydentow miasta. Zupelnie bez liczenia sie z brakiem takiej ilosci kandydatow prezydent stolecznego miasta jest bowiem wybierany jednomandatowo.