/Northampton, UK – PEŁNE WYNIKI Wyborów Prezydenckich 2015

Northampton, UK – PEŁNE WYNIKI Wyborów Prezydenckich 2015

Niedzielne południe, 10 maja 2015. Miasto Northampton, centralna Anglia; ludność ok. 210 tys. mieszkańców.
Wychodzącym rodakom z Okręgu Wyborczego nr 208 zadaję jedno i to samo pytanie: „Kto był Twoim kandydatem na Prezydenta RP”.

Wczoraj w nocy publikowałem wyniki sondażowe – dziś mamy już pełne, końcowe wyniki.

WYBORY-Northampton Jacek Wąsowicz Paweł Kukiz -PEŁNE

Podczas przeprowadzanej sondy, szybko ustala się schemat: jeśli respondent zaczyna zdanie od: „Naturalnie, że…”, „To chyba oczywiste, że…”, „Oczywiście…” – już wiadomo, że reszta zdania brzmieć będzie: „na Kukiza”. Kukiści podają również odpowiedzi typu: „Na lepszą przyszłość – Kukiz”, ewentualnie „07 – zgłoś się”. Ale są też tacy, z których dopiero po kilku zamienionych zdaniach udaje się wyciągnąć informację, jakby wyborcy kandydata nr 7 czegoś się bali, nie byli pewni siebie. Przekrój społeczny wyborców zwycięzcy sondy trudny do ustalenia: większość to niby ludzie młodzi, do 35 lat, lecz są też osoby w średnim bądź starszym wieku. Kukiści najchętniej podejmowaliby dalszą rozmowę, rozwijali wątki, rozmawiali między sobą.

Drudzy w kolejności są Korwiniści. To zazwyczaj osoby w wieku 25-40 lat, nigdy powyżej. Nie wstydzą się swego wyboru; mówią odważnie, głośno.

Trzeci z kolei to Dudyści. Przekrój wiekowy to 35–65 lat. Typowa sytuacja: rodzice na Dudę – córka na Kukiza.

Na czwartym miejscu (poza podium) są Bronkowcy. To przeważnie ludzie w średnim wieku, choć są też i 30-latki; 20-latków chętnych do głosowania na Komorowskiego brak. Co trzeci z Bronkowców udziela odpowiedzi jakby półgłosem, z wielu trzeba wyciągać informację wołami. Skryci, jakby głosowali z przyczajki, wstydzili się przyznać do swego wyboru. Widać i czuć, że mają świadomość bycia w mniejszości. Jedna z Bronkowczyń tak uzasadniła swój wybór: „Na Komorowskiego, bo już jedni siedzą u koryta i się nakradli, to niech tak zostanie – po co dopuszczać drugich”.

Kolejni kandydaci to Grzegorz Braun i Marian Kowalski. Ich elektorat, obok Kukistów i Korwinistów, mówi najodważniej, na cały głos, z podniesioną głową. Wyborcy p. Kowalskiego to młodzież, choć są też całe rodziny.

11% pytanych odmówiło podania swojego typu. „Nie powiem”, „Zachowam dla siebie”, „To moja tajemnica”, „A czy to wolno mówić?” – to ich najczęstsze odpowiedzi. W minimum połowie z nich, przeprowadzający sondaż podskórnie wyczuwa Bronkowców, w drugiej połowie Kukistów/Dudystów, choć wyniki końcowe pokazują, iż musiało być wśród nich wielu Kukistów.

Pytanie zasadnicze: czy wyniki sondażowe podane w tzw. Wieczorze Wyborczym zaraz po zamknięciu lokali zawierają wyniki głosowań w silnych ośrodkach emigracyjnych, czy nie. Jest to wątpliwe, gdyż lokale wyborcze na Wyspach otwarte były do godz. 21.00 czasu lokalnego, a więc 22.00 czasu polskiego.

10 maja 2015

Źródło: http://100kijowwmrowisko.blogspot.co.uk/2015/05/pierwszy-sondaz-powyborczy-uk.html

About Jacek Wąsowicz

redaktor w tygodniku "Polish Express" (UK); autor książki "100 kijów w mrowisko" (Grupa MDM, 2014); "Bawi mnie to, co większość smuci i smuci, co większość bawi"
776 wyświetlen