/Nie żyje prof. Jerzy Przystawa

Nie żyje prof. Jerzy Przystawa


Twórca Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW). Był fizykiem, wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim, ale cała demokratyczna Polska znała go jako człowieka JOW. To On, jako jeden z nielicznych po 1989 r. dostrzegł wady ustrojowe nowego polskiego systemu politycznego, który poprzez ustanowione przy Okrągłym Stole  i pozostające niezmiennie do dzisiaj tzw. wybory proporcjonalne całą polityczną władzę,  zamiast obywatelom, oddaje wąskim oligarchicznym grupom partyjnym.

 

Ten stan mógłby ulec zmianie, gdyby ustanowiono jednomandatowe okręgi wyborcze. Profesor Jerzy Przystawa to wiedział i propagował, na ile mu starczało sił, zmianę ordynacji wyborczej do Sejmu na JOW.

 

Gdyby nie On, kto wie czy w ogóle Polacy wiedzieliby, że polityka nie musi być tylko partyjną. Dzięki fundamentowi JOW może być również obywatelską, jak to ma miejsce choćby w Wielkiej Brytanii, której przykład Profesor przywoływał, niosąc wiedzę o systemach wyborczych wszędzie tam, gdzie Go zaproszono. Nigdy nie odmawiał i zawsze, nawet na drugim końcu Polski był na zawołanie tych, co chcieli się dowiedzieć, jak to będzie w Polsce wyglądało, gdy zmienimy ordynację wyborczą na JOW. Kto raz spotkał i usłyszał Profesora, nie miał wątpliwości: Polsce potrzebne są jednomandatowe okręgi wyborcze, subito, inaczej będziemy grzęźli w obłudzie, miałkości i bylejakości politycznej.

 

Orędownikiem idei Profesora, zmiany ordynacji na JOW, jest Paweł Kukiz, polski muzyk, który powołał ruch obywateli, www.zmieleni.pl, domagający się od Sejmu referendum na temat JOW. 10 listopada, w przeddzień święta narodowego rusza ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod wnioskiem obywatelskim o takie referendum. Pytanie brzmi:

 

Czy popiera Pan/Pani wprowadzenie wyborów posłów do Sejmu RP w 460 jednomandatowych okręgach wyborczych zwykłą większością głosów, z równą dla wszystkich swobodą kandydowania?


Ciężko chory Profesor Przystawa, w szpitalu złożył pierwszy, symboliczny podpis. Śmierć Profesora Jerzego Przystawy, to wielka strata dla Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW. Straciliśmy przewodnika i ojca duchowego wielkiej obywatelskiej sprawy, ale swoim przykładem Profesor zaszczepił w nas, działaczach na rzecz JOW, nieustającą wolę działania. Poniesiemy Twój sztandar JOW, Panie Profesorze, aż do zwycięstwa.Zmieleni.pl, wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz JOW www.jow.pl, którego profesor Jerzy Przystawa był założycielem i wieloletnim prezesem, oraz Fundacja im. J. Madisona www.madison.org.pl, na swoich stronach mają do pobrania karty referendalene do zbierania podpisów.

677 wyświetlen