W każdym systemie demokratycznym ordynacja wyborcza jest kwestią zasadniczą, ponieważ ordynacja wyborcza jest sposobem wyłaniania elit politycznych. Od tego, w jaki sposób te elity polityczne będą wyłaniane, zależy kto znajdzie się w parlamencie, a więc jakie będzie stanowione prawo czy podatki, krótko mówiąc: od tego zależy kondycja całego państwa.

Obecny system ordynacji proporcjonalnej jest system patologicznym, powoduje, że demokracja zamienia się w partiokrację, a partie polityczne stają się mafiami politycznymi, które zawłaszczają państwo.

Naszym celem jest wprowadzenie 460 Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, które spowodują, że posłowie wreszcie staną się odpowiedzialni przed wyborcami. A poseł odpowiedzialny przed wyborcami to państwo odpowiedzialne przed obywatelami.

Marek Ostapko i Adam Rębisz, z Ruchu na rzecz JOW, odpowiadali na pytania Katarzyny Wierzbickiej w programie „Pytamy wprost” w Telewizji Lokalnej TVL, emitowanej na terenie Tarnobrzega i Nowej Dęby, 17 lipca 2015

Dyskusja - 1 komentarz
 1. bisnetus

  20. Lip 2015,  godz. 22:26

  Panowie. Brawo, brawo, brawo.

  Posłuchanie tak krystalicznej argumentacji to w tym świecie szczekaczek, to jak balsam na duszy.

  A ten wstęp to powinien wejść do klasyki argumentacji za JOW-am i argumentacji w ogóle.

  Jedna tylko uwaga absolutnie marginalna. W sekwencji o której mowa, że ludzie nie wybiorą niekompetentnego posła, mówiłbym raczej, że nawet jak się ludzie pomylą i wybiorą czasem niewłaściwego posła, to w JOW-ach mają szansę korekty decyzji i rozliczenia posła. W JOW-ach polityk może też się poważnie mylić i zawieść. Ale tylko jak saper. Jeden i ostatni raz.

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.