/List Pawła Kukiza do Zmielonych

List Pawła Kukiza do Zmielonych

 

Akcja Zmieleni.pl od początku była przeze mnie przemyślana jako wsparcie medialne dla tworzenia Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW, bez sformalizowanych struktur, władz czy tworzenia organizacji partyjnej. Jest miejsce na budowę autonomicznych lokalnych ośrodków. Zmieleni.pl mają być duszą Ruchu Obywatelskiego.

 

W ramach Ruchu może działać wiele organizacji, dlatego tak intensywnie rozmawiam z Solidarnością. Dlatego nie ma miejsca na budowę żadnych formalnych struktur, zarządów, rad czy partii przy akcji Zmieleni.pl! Takie były założenia od początku i nie będziemy ich teraz zmieniać.

 

W sierpniu rozpocząłem akcję Zmieleni.pl. W porozumieniu ze śp. profesorem Jerzym Przystawą oraz z Wojtkiem i Patrykiem zdecydowałem się by Wrocław i Stowarzyszenie JOW było miejscem koordynowania akcją i tak nadal pozostanie. Tysiące osób popierających akcję Zmieleni.pl zaufały mi i Stowarzyszeniu i takiej wizji działań jaka została przedstawiona. Nie widzę z tego powodu możliwości zmiany. Dlatego też całość koordynowania akcją Zmieleni.pl wraz z koordynowaniem zbiórki podpisów z przyczyn organizacyjnych powinna znaleźć się we Wrocławiu.

 

Zmieleni to luźny związek tych, dla których zmiana ordynacji wyborczej na jednomandatową jest priorytetem. Jednak mimo tego, iż chodzi nam o to samo różnimy się między sobą wizją metody, za pomocą której idea ma zostać wprowadzona w życie. Ja np. – z racji zdrowego rozsądku – uważam, że bez wsparcia takiej siły, jaką jest (jeszcze) Solidarność nie mamy szans na przeforsowanie w Sejmie rozpisania referendum w sprawie zmiany ordynacji wyborczej. Nawet gdyby udało nam się zebrać te 500 tys. podpisów. W związku z tym poprosiłem Stowarzyszenie JOW o stworzenie regionalnych komórek edukacyjnych tak, by były one równoległe ze strukturami NSZZ Solidarność. I o to, by budować owe struktury odgórnie.

 

Czyli od poziomu Regionów. Tak, żeby Solidarność dostarczyła ludzi na manifestację (sami nie damy rady zebrać kilkudziesięciu tysięcy pod Sejmem), a Ruch JOW i Zmieleni byli siłą, która wesprze akcję merytorycznie, i która będzie bić się na argumenty.

 

Moja wizja jest nie do pogodzenia ze stanowiskiem, iż szansą na zmianę systemu jest działanie oddolne (z poziomu powiatów). Na dodatek bez udziału Solidarności.

 

Wszystkich tych, którzy podzielają moje zdanie zapraszam do współpracy w ramach Stowarzyszenia JOW. Jeśli nie, proszę zorganizować własną akcję społeczną, założyć własną organizację czy stowarzyszenie pod inną niż Zmieleni nazwą i działać na rzecz JOW.

 

Będziemy współpracować, ale akcja Zmieleni.pl pozostanie niezależna.

 

Pozdrawiam,
Paweł Kukiz

 

7 lutego 2013

 

 

 

Paweł Kukiz na spotkaniu w Biurze Ruchu JOW we Wrocławiu, wrzesień 2012

 

857 wyświetlen