Obecnie obowiązująca w Polsce ordynacja wyborcza jest powszechnie uważana za nieprzejrzystą i ograniczającą bierne prawo wyborcze obywateli. Okazuje się jednak, że grozi nam wprowadzenie przepisów jeszcze bardziej skomplikowanych i faworyzujących partie polityczne!

Przedstawiamy zapis wykładu prof. Tomasza Kaźmierskiego na temat projektu ordynacji mieszanej opracowanej przez Prawo i Sprawiedliwość w 2003.

Wykład odbył się na Konferencji Ruchu JOW w Łodzi 21 listopada 2015.

Tomasz J. Kaźmierski – "Projekt ordynacji mieszanej PiS z 2003 r." from JOW www.jow.pl

About Tomasz J. Kaźmierski

elektronik, nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii, rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie; współpracownik Ruchu na rzecz JOW od 1994 r.; e-mail: polonus.uk@gmail.com

Dyskusja - 1 komentarz
  1. Krzysztof Kowalczyk

    24. Gru 2015,  godz. 15:08

    W GW z 22.12.2015 r. były wicepremier i bohater taśm „u Sowy” Jacek Rostowski straszy czytelników JOW-ami, zapominając, że skrajne manipulacje normą przedstawicielską są możliwe teoretycznie w każdej ordynacji i że akurat w JOW-ach naruszenie zasady równości rozumianej jako zbliżona norma przedstawicielska byłoby od razu widoczne: http://wyborcza.pl/1,75968,19382037,dlaczego-prezydent-sie-nie-boi.html Natomiast w dużych wielomandatowych okręgach wyborczych znaczące manipulacje normą przedstawicielską i granicami okręgów wyborczych często umykają opinii publicznej, co nie znaczy że ich nie ma. Są tylko łatwiejsze do ukrycia.

    Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.