Widać wyraźną tendencję różnych „mądrali”, którzy tłumaczą „ciemnemu ludowi”, że tak naprawdę to ani Kukizowi, ani jego wyborcom nie zależy na JOW-ach, ale na „zadymie” i buncie przeciwko systemowi.

Próbują wmawiać, że wyborcy Pawła Kukiza nie wiedzą nawet, co to jest JOW. Próbują też wybierać z programu Kukiza tylko te elementy, które oni sami uznają za „wartościowe” – np. referenda.

To jest taktyka, jakiej można się było spodziewać: żadna partia w Polsce, zwłaszcza z tych, które są w Sejmie lub prawie są w Sejmie nie zgodzi się na JOW dobrowolnie.

Trzeba wejść do Sejmu pod hasłem JOW i tylko JOW, i postawić warunek: poparcie dla rządu za wprowadzenie JOW. Żadnych innych „kompromisów”.

*Krzysztof Bukiel – polski lekarz, działacz związkowy, publicysta, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL); Krzysztof Bukiel wraz z OZZL od lat popiera wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu RP i uczestniczy w Ruchu Obywatelskim na rzecz JOW

Dyskusja - 11 Komentarzy
 1. Jan Sadowski

  31. maja 2015,  godz. 18:06

  Moze i JOW prowadza do dwupartyjnosci ale ugrupowania te dzialaja w pelni na zasadzie oddolnosci, sa jakosciowo rozne od struktur partiokracji list partyjnych i sa tez oddolnie modyfikowane i weryfikowane w procesie wyborczym. To dlatego liderzy w Wielkiej Brytanii podaja sie do dymisji jesli przegraja wybory.

  Uwazam tez ze bedzie trzeba wprowadzic JOW w Polsce poprzez drugie wiazace referendum w tej sprawie, rozpisane na wniosek ‚oddolny’ a nie ‚odgorny’, w ktorej zapytamy o konkrety:
  Czy jestes za wprowadzeniem 460 jednomandatowych okregow w wyborach do Sejmu RP, z rowna dla wszystkich swoboda kandydowania, w ktorej konkurs na posla rozstrzygany jest zwykla wiekszoscia glosow w jednej turze?

  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

 2. Asda Adsa

  24. maja 2015,  godz. 03:10

  Krótki filmik edukacyjny na temat JOW. Jeżeli jeszcze nie wiecie dlaczego JOW-y prowadzą nieuchronnie do dwupartyjności, to w tym filmiku macie to w przystępny sposób wyjaśnione: https://www.youtube.com/watch?v=VvFdLzHGj84

  Odpowiedz

 3. dilaw

  14. maja 2015,  godz. 09:06

  Wygrać wybory do Parlamentu jako Ruch Obywatelski JOW.
  Partie polityczne to relikt niechlubnej przeszłości. To rodzaj „kolesiostwa”, szkodliwy i nie potrzebny w dobie Internetu.
  Postulaty obywatelskiej solidarności zebrać w katalog potrzeb narodowych. Wobec internetowej rewolucji medialnej zebrać głosy poparcia pod postulatami i prezentować jako wolę społeczeństwa – potrzeby narodowe.
  Ustalić hasła wyborcze np. stop biedzie obywateli, stop brakowi odpowiedzialności urzędników i polityków,
  Niekonieczne jest proponowanie z góry jedynie słusznych rozwiązań. Naród wypowie się poprzez referenda, co do koncepcji proponowanych przez fachowców w określonych dziedzinach. Zmierzać do zmiany procesu legislacyjnego na taki, aby większość projektów ustaw opiniować referendalnie, żeby rząd był wykonawcą, administratorem, sługą a nie władzą.
  Każdy nowy rząd zmienia szereg przepisów pod swoje partyjne potrzeby a nie koniecznie pod rzeczywiste potrzeby społeczne. Potrzeby, które w zasadzie nie są tak zmienne, aby wymagały „masowego przemysłu legislacyjnego”.
  Nie ma przepisów idealnych. Każdy jest wystarczająco dobry, jeśli wykonawcy mają na względzie rzeczywiste dobro ogółu obywateli i wprost odpowiadają za swoje decyzje. Wprost czyli tak jak każdy obywatel własną wolnością i majątkiem a nie rzekomą odpowiedzialnością: polityczną. Odpowiadać nawet bardziej surowo niż obywatel, bo „władza zobowiązuje”. Idący do stanowisk powinni obawiać się odpowiedzialności a nie pchać bezkarnie do „koryta”.
  Władza sądownicza wymaga reformy konstytucyjnej, bo obecnie jest sługą rządzących i prywatnych rozgrywek dzierżących stanowiska. Nie można kontynuować zależności sądów od wyborczej karuzeli. Niezależność i niezawisłość powinna być kontrolowana np. przez Trybunał Narodowy.
  Reasumując: do wyborów trzeba iść niosąc proste hasła spośród najbardziej doskwierających ludności a recepty wskazywać w referendach ogólnych i w okręgach mandatowych. Każdy poseł powinien uzyskiwać akceptację ważniejszych projektów w swoim okręgu.

  Odpowiedz

 4. felicjan

  13. maja 2015,  godz. 18:22

  Komorowski nazywa się SZCZYNUKOWICZ patrz Google .. to sensacja Polacy. PO PO PO PO lacy o tym nie wiedzą . jeżeli komor czyta z pogniecionej kartki to on jest marionetką , tych ludzi co sie przez 25 lat wzbogacili i mają Naród polski .gdzieś . Trzeba ich rozliczyć tak jak w Chinach .

  Odpowiedz

 5. obywatel

  13. maja 2015,  godz. 01:09

  Według mnie koncentracja w kampanii tylko na JOW była poważnym błędem. Te wybory można było wygrać włączając w kampanię tematykę spraw pracowniczych, emerytur. itp. Duda to zrobił i dlatego wyprzedził Kukiza. Ponadto JOW to zagadnienie szerokie i wymaga jednak szerszej dyskusji. Inny jest system w Wielkiej Brytanii, inny w Australii, itd. Obydwa uważam za niezbyt udane, choć australijski uważam za sensowniejszy i sprawiedliwszy. Jednak według mnie należałoby wprowadzić taki system, jak w wyborach prezydenckich w Polsce gdzie wygrywa osoba, która w I lub w II turze dostanie ponad 50 %.

  Odpowiedz

  • Piotr

   31. maja 2015,  godz. 12:23

   A ja się nie zgadzam. Akurat postulat JOW właściwie każdemu pasuje. Niezależenie od statusu mateialnego i tysiąca innych czynników. Wspomnisz o emeryturach – nie pogodzisz obecnych emerytów z płatnikami składek. Inna sprawa, że jest jeszcze co najmniej jeden generalnie akceptowalny postulat- likwidacja senatu.

   Odpowiedz

 6. bisnetus

  12. maja 2015,  godz. 15:20

  Dobrze byłoby takie postulaty jak na przykład referenda opracowywać w formie projektów konkretnych ustaw z inicjatywy obywateli. Marzy mi się coś takiego jak Obywatelskie Centrum Legislacyjne w którym w sposób zorganizowany, w miarę fachowy i w miarę otwarty przygotowywane by były projekty obywatelskie.

  Procować można by było nawet nad kilkoma alternatywnymi projektami jednocześnie ponieważ akurat w referendach można sobie wyobrazić różne wzorce regulacji.

  Postulaty są dobre, ale dużo lepsze są postulaty wsparte konkretnymi projektami konkretnych rozwiązań i propozycji ustaw.

  Należałoby się zastanowić czy w ramach właśnie tworzonego ruchu obywatelskiego nie powinno się zainicjować takiego Obywatelskiego Centrum Legislacyjnego.

  Odpowiedz

 7. gucio.szkorbutt

  12. maja 2015,  godz. 13:59

  A co z duuuuzym marszem? (Dawny pomysl prof. J.Przystawy)

  Odpowiedz

 8. Grzegorz Osowski

  12. maja 2015,  godz. 11:45

  Referendum to najlepsze i nieodzowne narzędzie do sprawowania władzy nad państwem bezpośrednio przez obywateli.
  Jest to narzędzie którego nie mamy a które pozwoliłoby skutecznie domagać się na przykład wprowadzenia ordynacji JOW w każdym okresie cyklu wyborczego. Z powodu faktycznego braku tej instytucji musimy uciekać się do uczestnictwa w wyborach.
  Instytucję referendum obywatelskiego uważam ponadto za niezbędną gwarancję dla trwałości prawdziwej demokracji opartej o ordynację JOW . Nic innego
  nie jest w stanie w pełni zagwarantować obywatelom że nasi reprezentanci nie zdradzą , pewnego pięknego dnia , swego suwerena . Ludziom (posłom)
  trzeba wierzyć ale także trzeba ich kontrolować .

  Odpowiedz

 9. Grzegorz Osowski

  12. maja 2015,  godz. 11:21

  Postulat JOW jest najistotniejszym postulatem ustrojowym także dla mnie .

  Tym nie mniej uważam że postulat stosunkowo łatwo dostępnego referendum
  organizowanego na żądanie (odpowiednio licznej) grupy obywateli
  (referendum obywatelskie) jest równie ważny jak postulat JOW . Uważam
  tak ponieważ ogółowi obywateli (narodowi) należy się gwarancja
  suwerenności nad swoim państwem poprzez gwarancję możliwości
  bezpośredniego decydowania o WSZYSTKICH PROBLEMACH w sprawie których
  wystarczająco liczna grupa obywateli wystąpi z żądaniem rozpisania
  referendum .

  Zawsze ostatnie zdanie w państwie powinno należeć do obywateli .

  Odpowiedz

 10. bisnetus

  12. maja 2015,  godz. 03:41

  Popieram w pełni to stanowisko. Być może można by postulaty systemowe rozszerzyć o postulat urealnienia prawa do obywatelskich referendów. Osobiście optowałbym również za ucywilizowaniem partii politycznych wzorując się na rozwiązaniu niemieckim w której finansowanie partii uzależnione jest od liczby członków, prawybory w partiach są obowiązkowe i są zdefiniowane twarde ramy procedur demokratycznych. Kiedyś opisałem ten system we wpisie https://bisnetus.wordpress.com/2014/02/04/porownanie-ustroju-partii-politycznych-w-polsce-i-w-niemczech/

  Ale generalnie jest tak, że im mniej postulatów tym lepiej. W kampanii Kukiza koncentracja na jednym punkcie była bardzo dobrą decyzją, która była jednym ze źródeł sukcesu.

  Odpowiedz

Skomentuj