Konferencja Samorządowa „Poseł z każdego powiatu”
pt. JOW-y szansą na rozwój samorządności w Polsce

W tym roku 35 rad miejskich, gminnych i powiatowych podpisało petycję do Senatu w sprawie JOW. W jej uzasadnieniu autorzy postulują zmianę Kodeksu wyborczego w celu wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu RP i wyboru posłów metodą większościową. Wnoszący petycję krytycznie oceniają obowiązujący sposób obliczania głosów do Sejmu (progi wyborcze oraz metodę d’Hondta), który nie odzwierciedla faktycznej woli wyborców oddających głos na wybranego kandydata, a faworyzuje partię polityczną i wskazanych przez nią kandydatów.

Pełna lista samorządów dostępna jest pod adresem http://jow.pl/35-rad-miejskich-gminnych-powiatowych-podpisalo-petycje-senatu-sprawie-jow/.

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi serdecznie zapraszamy na konferencję samorządową „Poseł z każdego powiatu”, która odbędzie się w sobotę, 20 września 2014 roku, o godzinie 11. w Poczesnej w powiecie częstochowskim. Chcemy, aby była ona okazją do dyskusji nad kondycją polskiego samorządu oraz polskiego państwa.

Potwierdzenie obecności prosimy przesyłać na adres mailowy: maciej.skwara@jow.pl

 

PLAN KONFERENCJI

Miejsce: Poczesna w powiecie częstochowskim, Hala Sportowa przy ul. Szkolnej 2
Termin: sobota, 20.09.2014, godz.11.00

1. Powitanie gości: gospodarz Wicestarosta Częstochowski Janusz Krakowian, Wójt Poczesnej Krzysztof Ujma – 5 minut
2. Plan konferencji i wprowadzenie o JOW – Wojciech Kaźmierczak, Maciej Skwara, Ruch Obywatelski na rzecz JOW – 10 minut
3. Zasady wyboru posłów w JOW do SejmuJerzy Gieysztor, Ruch Obywatelski na rzecz JOW – 10 minut
4. Zalety brytyjskiego systemu JOWprof. Tomasz Kaźmierski, Uniwersytet Southampton – 30 minut
5. Doświadczenie trzech ostatnich kadencji samorządowych (wybory bezpośrednie, JOW w samorządzie) – DEBATA – 45 minut
6. System proporcjonalny w Polsce – wady i zaletyprof. Antoni Kamiński, Polska Akademia Nauk – 30 minut
7. Ordynacja większościowa szansą na lepszą jakość życia politycznego w Polscedr Zdzisław Ilski, Politechnika Wrocławska – 30 minut

Organizatorzy:
Wójt Poczesnej Krzysztof Ujma
Wicestarosta Częstochowski Janusz Krakowian
Stowarzyszenie na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego „JOW”
Fundacja Jednomandatowe Okręgi Wyborcze
Fundacja Instytut Studiów Obywatelskich „Obywatele24.pl”

Dyskusja - 1 komentarz
  1. Logika Zwykła

    27. Wrz 2014,  godz. 17:21

    Oczywiście obecna metoda wyboru posłów lepiej odzwierciedla faktyczną wolę wyborców niż proponowana metoda wyboru w okręgach jednomandatowych. Wprowadzenie JOW skutkowałoby bowiem ograniczeniem sceny politycznej do dwóch partii (centrolewicowej i centroprawicowej), których kierownictwa (w zależności od tego która partia akurat ma przewagę poparcia w danym okręgu) wyznaczają posła ze „swojego” okręgu. Byłaby to sytuacja koszmarna bo wola wyborców naprawdę liczyłaby się tylko w – powiedzmy – 5% okręgów, w których akurat poparcie dla obu partii jest mniej więcej równe więc szefowie głównych partii muszą wyznaczyć kandydatów zdolnych do konkurencji o mandat.
    Dopóki więc straszna idea JOW nie zostanie zrealizowana korzystajmy z zalet ordynacji proporcjonalnej. Trzeba ją oczywiście udoskonalać ale nie przez popsujki proponowane przez mafie samorządowe tylko np. poprzez zniesienie progu wyborczego.

    Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.