Zapraszamy na Konferencję Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW w sobotę, 18 lipca 2015, do Sali Widowiskowej w Warszawie przy ulicy Kocjana 3.

Program konferencji:

10.00 – 10.30 – Otwarcie konferencji  –”Reguła wyborcza JOW” –  dr Wojciech Kaźmierczak, prezes Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego JOW

10.30 – 11.30 – „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w brytyjskim systemie wyborczym” – prof. Tomasz J. Kaźmierski, Uniwersytet Southampton

11.30 – 14.00 – „Potencjalne zagrożenia funkcjonowania ordynacji mieszanych” – prof. Tomasz J. Kaźmierski, Uniwersytet Southampton

14.00 – 16.00 – przerwa obiadowa*

16.00 – 17.00 – „JOW-y jako nowy kontrakt społeczny” – prof. Tomasz Tabako, Georgia State University

17.00 – 18.00 – Sesja pytań do ekspertów – odpowiedzi na pytania dotyczące JOW i ordynacji mieszanych udzielać będą eksperci Ruchu JOW prof. dr hab. Antoni Kamiński (Polska Akademia Nauk) oraz prof. Tomasz J. Kaźmierski

18.00 – Zakończenie konferencji

* Istnieje możliwość udziału we wspólnym obiedzie. Chętnych prosimy o dokonanie przedpłaty w wysokości 30 zł na konto Stowarzyszenia JOW (nr konta: 75 1020 3714 0000 4202 0084 7335 Kod BIC (Swift): BPKOPLPW) z dopiskiem „konferencja”.

Dyskusja - 3 Komentarzy
 1. Freeman

  18. Lip 2015,  godz. 16:00

  a jako 1 zdanie powinno być o zasadniczej kwestii, która dociera silnie do świadomości ludzi tj. że w systemie proporcjonalnym szef partii decyduje kto jest na pierwszych miejscach na listach i kto wjedzie do sejmu a w JOW szef nie ma na to żadnego wpływu, wyborcy mogą kogo chcą wybrać od sejmu albo z sejmu usunąć. to jest proste bo radykalne i zrozumiałe dla każdego. w drugim zdaniu, że JOW powoduje, że poseł nigdy nie będzie pewny kolejnego wyboru, to bezwzględnie go dyscyplinuje, nikt nie podskoczy w takich warunkach. potem reszta.

  Odpowiedz

 2. Jerzy Gieysztor

  18. Lip 2015,  godz. 12:15

  Prezentacja Reguły wyborczej JOW na początku spotkań poświęconych ordynacji to dla części uczestników warunek zrozumienia dalszych wywodów na ten temat. Gdyż, nie wszyscy znają cztery kardynalne zasady opisujące istotę postulatu JOW. Oby wszyscy organizatorzy spotkań zechcieli o tym pamiętać i prezentację tej Reguły umieszczać, jako pierwszy punkt porządku obrad.

  Odpowiedz

  • bisnetus

   18. Lip 2015,  godz. 15:08

   Bardzo słuszna uwaga. Odpowiednia do sytuacji prezentacja Reguły JOW powinna standardowo otwierać każdy wykład, konferencję, dyskusję na temat JOW. Aby wszyscy mieli jasność o czym mówimy.

   W zależności od sytuacji prezentowałbym krótko również propozycję podziału Polski na 460 JOW w formie mapek oraz zaznaczałbym istnienie projektu zmiany ustawy Kodeks Wyborczy. Chodzi o te źródła ze stron Fundacji im Madisona.

   Pozwoliłem sobie nawet zaprezentować te mapki JOW na moim blogu w nieco przystępniejszej graficznej formie, chociaż jest ona mocno ograniczona z powodu braku na stonie Fundacji Madisona danych w nieco lepiej przetwarzalnej formie. (np lista okręgów w postaci strukturalnego tekstu, z PDF praktycznie nie można nic zrobić bez wyszukanych i czasochłonnych sztuczek)

   Tutaj jest link do prezentacji mapek: Projekt podziału Polski na 460 JOW – Fundacja Madisona

   Odpowiedz

Skomentuj