/Konferencja JOW w Łodzi

Konferencja JOW w Łodzi

W sobotę, 21 listopada br., odbyła się Konferencja Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW w Hotelu Savoy w Łodzi. Uczestniczyło w niej około 50 osób z całej Polski.

Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego niedawno, 30 października, burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła, naszego przyjaciela, oddanego WoJOWnika i Honorowego Patrona Ruchu JOW.

W pierwszej części konferencji dr Wojciech Kaźmierczak przedstawił o jakie Jednomandatowe Okręgi Wyborcze nasz Ruch walczy od lat i przypomniał zasady Reguły Wyborczej JOW. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, opowiedział o tym, jak został zwolennikiem ordynacji większościowej z JOW i o jej znaczeniu na każdym szczeblu władzy. Później prof. Tomasz Kaźmierski mówił o sytuacji, w jakiej znalazł się Ruch JOW po wrześniowym referendum, niektórzy z nas mogli już o tym porozmawiać z panem profesorem podczas październikowego webinaru.

Ponieważ, żaden z zaproszonych nowowybranych posłów nie zaszczycił nas swoją obecnością, więc prelegenci mieli więcej czasu na przedstawienie swoich referatów. I tak bardzo obszerne i ciekawe wykłady wygłosili: dr Wojciech Błasiak o ordynacji niemieckiej, dr Jarosław Brózda o ordynacji węgierskiej, Nazar Bojko o ordynacji ukraińskiej, a prof. Tomasz Kaźmierski omówił zasady wyborcze w Nowej Zelandii. We wszystkich tych krajach stosowane są najróżniejsze odmiany ordynacji mieszanych, które tak naprawdę działają jak ordynacje proporcjonalne, niszcząc efekty wyborów w części z JOW.

W trzecim bloku o swoich doświadczeniach wyborczych, prowadzeniu kampanii wyborczej i układaniu list mówili Piotr Biliński, Krzysztof Kowalczyk, Michał Pilc, Paweł Wołczański i Remigiusz Zarzycki.

Później długo toczyła się dyskusja. Marcin Leoszko, który przyjechał z grupą wojowników z Białegostoku, bardzo pięknie podsumował konferencję: powiedział, że kapitałem jesteśmy my sami, i że to jest absolutnie niezwykłe, że przetrwaliśmy ten trudny czas wyborów i że wciąż chcieliśmy tutaj do Łodzi przyjechać, spotkać się zupełnie bezinteresownie, z nadzieją, że w końcu zmienimy ten system.

Konferencję prowadziła Anna Niedziałkowska, a Piotr Biliński zadbał o wszystkie szczegóły techniczne.

Łódź3a
dr Wojciech Błasiak i prof. Tomasz Kaźmierski

Łódź2a
prof. Tomasz Kaźmierski

Łódź4a
dr Wojciech Błasiak

Łódź5a
dr Jarosław Brózda

Łódź7a
grupa wrocławska: Karol Maluchnik, Wojciech Kaźmierczak, Patryk Hałaczkiewicz, Marcin Sawicz, Maciej Skwara, Bartosz Jungiewicz, Małgorzata Burnecka, Artur Heliak, Paweł Bochen i Krystian Plis

508 wyświetlen