/Kampania wyborcza 2017 w UK

Kampania wyborcza 2017 w UK

W Polsce podobno upały. U nas też jest ładny weekend i kampania wyborcza w pełni. W odróżnieniu od Polski, w UK nie widuje się wielkich bilbordów z retuszowanymi photoshopem portretami kandydatów. Brytyjscy kandydaci nie mają na takie rzeczy pieniędzy. Chodzą za to od domu do domu i pukają do drzwi. Otrzymałem w tej chwili telefon od życzliwej mi osoby z informacją, że silna grupa sześciu „canvassers” z Partii Pracy jest właśnie na sąsiedniej ulicy i zbliża się do nas. No, to czekam…

Żywię dużo szacunku dla radnego dra Darrena Paffey’a, Labourzysty, który jest świetnym radnym, pracującym przecież dla dobra wspólnego za darmo, jak każdy radny w UK. Darren Paffey łączy obowiązki radnego z pracą wykładowcy hiszpańskiego na Uniwersytecie w Southampton, co nie jest łatwe. Darren jest teraz kandydatem Partii Pracy do Parlamentu w naszym okręgu. Jednak do manifestu wyborczego Labourzystów mam wiele uwag. Jeśli przyjdą, nie wiem, jak długo ze mną wytrzymają.

Oto pierwsze pytanie. W swoim manifeście wyborczym Labourzyści zapowiadają całkowitą likwidację deficytu w wydatkach publicznych rządu w ciągu pięciu lat. Chcę zapytać, czy będzie on tak samo likwidowany, jak w czasie ostatnich dwóch kadencji Labourzystów, czyli z poziomu £25 mld w 2001 r. do £153 mld w 2009 r. Była to najszybsza stopa wzrostu deficytu budżetowego od roku budżetowego 1940-41. Ale wtedy Brytania toczyła śmiertelną wojnę o przetrwanie z potężnym agresorem. No i dlaczego chcą zlikwidować deficyt po pięciu latach, czyli dopiero po upływie własnej kadencji, ha?

A jak mi pozwolą, drugie pytanie będzie następujące. W ich manifeście wyborczym jest obietnica likwidacji opłat za parkowanie na parkingach szpitali NHS. No, dobrze, pięknie nawet. Ale ja już teraz z trudem znajduję miejsce na szpitalnym parkingu, mimo opłaty £2/godz. Ile miejsc parkingowych przybędzie, za co i gdzie, w związku z likwidacją tych opłat? Jak trzeba jechać do szpitala, to najczęściej człowiek trochę się śpieszy.

Councillor details – Councillor Dr Darren Paffey
https://www.southampton.gov.uk/modernGov/mgUserInfo.aspx?UID=1275

 

 

 

 

PS mieszkaniec Southampton zobaczył przez kamerę przed drzwiami swojego domu premier Theresę May i, przerażony, nie otworzył.

About Tomasz J. Kaźmierski

elektronik, nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii, rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie; współpracownik Ruchu na rzecz JOW od 1994 r.; e-mail: polonus.uk@gmail.com
1 288 wyświetlen