Poseł John Godson z Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego i Ruch Obywatelski na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych zapraszają na Konferencję pt. „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze do Sejmu – możliwe rozwiązania i ich skutki”.

Konferencja odbędzie się w środę, 5 sierpnia br., w godzinach od 15.30 do 17.30 w Sali Konferencyjnej w Nowym Domu Poselskim przy ul. Senackiej 1 w Warszawie. Będzie transmitowana na żywo na  sejm.gov.pl, z prawej strony pod kalendarzem trzeba kliknąć ikonkę iTV Sejm i wejść na „dzisiejsze transmisje”. Potem będzie można zobaczyć konferencję w nagraniach archiwalnych.


Program konferencji:

1. Prof. Tomasz KaźmierskiJednomandatowe Okręgi Wyborcze w Wielkiej Brytanii i możliwość przeniesienia brytyjskich rozwiązań na polski grunt. JOW-y w Australii i we Francji – 40 min.
2. Dr Wojciech Błasiak Niemiecka ordynacja mieszana i konsekwencje jej wprowadzenia w Polsce – 25 min.
3. Adwokat Lidia BagińskaSkutki prawne referendum w sprawie JOW – 15 min.
4. Pytania i odpowiedzi – 40 min.

Zgłoszenia uczestnictwa prosimy wysyłać na adres: chrs@chrs.pl, podając imię, nazwisko oraz e-mail. Do Domu Poselskiego będą mogły wejść tylko osoby zgłoszone wcześniej i za okazaniem dowodu osobistego. Prosimy o przybycie 30 min. przed rozpoczęciem konferencji.

Prelegenci:
Prof. Tomasz Kaźmierski – elektronik, nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii, współpracownik Ruchu JOW od 1994 r.
Dr Wojciech Błasiak – ekonomista i socjolog, dr nauk społecznych niezależny naukowiec i publicysta, poseł II kadencji, działacz Ruchu JOW
Adwokat Lidia Bagińska – były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, nauczyciel akademicki, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, ekspert prawny komisji sejmowych w tym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, autorka wielu publikacji z zakresu prawa

Dyskusja - 5 Komentarzy
 1. Konrad

  05. Sie 2015,  godz. 16:14

  Czy prezentacja multimedialna pokazywana na konferencji będzie dostępna dla wszystkich?

  Odpowiedz

 2. bisnetus

  30. Lip 2015,  godz. 22:02

  Bardzo ciekawe tematy konferencji. Mam nadzieję, że będzie filmik, bo do Warszawy to ja mam za daleko.

  Co do demokracji niemieckiej, to wiem, że mam znaczną różnicę zdań w większością woJOWników. Ja uważam system niemiecki za wzorowo działającą demokrację o najwyższych parametrach i niezwykle efektywną (co potwierdza światowa pozycja Niemiec) natomiast wojOWnicy mają doktrynalną awersję do wszystkiego co nie jest czystymi JOW-ami nie mówiąc już o słowach proporcjonalny i mieszany. Dlatego często szukają dziury w całym, by udowadniać „nieprawość” i „wadliwość” systemów alternatywnych.

  Mimo to uważam, że klonowanie rozwiązań niemieckich w warunkach polskich jest niewłaściwe i szkodliwe a optymalnym rozwiązaniem dla Polski są klasyczne JOW-y. Przypomnę krótko dlaczego tak twierdzę.

  a) Niemcy po wojnie mimo przeogromnych zniszczeń społecznych i materialnych miały jednak liczne i bardzo szanowane elity intelektualne, naukowe i państwowe, które szybko przejęły prace koncepcyjne nad nowym, lepszym ustrojem i miały odpowiedni autorytet, by je przeprowadzić.

  b) Niemcy po straszliwym okresie nazizmu były pod okupacją aliantów, którzy pilnowali w roli cioci przyzwoitki, aby sprawy Niemiec były pod kontrolą i szły w dobrym kierunku. Stąd zresztą w systemie niemieckim tak silne elementy proporcjonalne, które umożliwiały lepszą odgórną kontrolę systemu przez aliantów okupantów. Niemcy oddolnie byli jednak po wojnie elementem niepewnym, stąd ten czynnik odgórnej kontroli był uzasadniony i zrozumiały.

  c) Niemcy mają zupełnie inną kulturę działań zespołowych, samoorganizacji oraz przestrzegania przyjętych zasad i prawa. Jak już tworzą system, to bardzo przemyślnie i kompleksowo, a potem na bieżąco pilnują się nawzajem, by ustalone zasady i umowy były przestrzegane, a cały system rozwijał się planowo i prawidłowo.

  Wszystko to spowodowało, że w Niemczech dość skomplikowany i przemyślny system mieszany rozwijał się prawidłowo i osiągną wielkie sukcesy w rozwoju kultury państwowej i demokratycznej. I wszystkie okoliczności, które wymieniłem nie występują w polskich uwarunkowaniach.

  Polska w zasadzie nie ma żadnych szanowanych . Wszystko to co w Polsce uważa się za „elity”, czy to w środowiskach naukowych, kulturalnych, dziennikarskich, sędziowskich nie mówiąc już o politycznych to są środowiska wyjątkowo skompromitowane, zdegenerowane i sprostytuzowane nie cieszące się żadnym zaufaniem społecznym, lecz raczej wzgardą. Być może są ludzie uczciwi intelektualnie i etyczni, którzy mogliby przejąć taką rolę, ale ci są schowani, nieznani i spauperyzowani.

  Okupanta w Polsce na szczęście nie ma, ale nie ma też kultury samoorganizacji, tworzenia i przestrzegania zasad oraz przestrzegania przyjętych zasad i prawa. Ponadto Polaków trochę podobnie jak Anglosasów cechuje wysoki stopień indywidualizmu, zmysł improwizacji i organizowania się ad hoc wokół bieżących spraw.

  Wszystko to sprawia, że system najprostszy, maksymalnie oddolny i przyziemny, najbardziej pierwotny i naturalny, pozbawiony elementów odgórnego sterowania ii kontroli jest w warunkach polskich najlepszy. A takim właśnie systemem jest klasyczny JOW. W Polsce jest potrzebny system, który wykształci od zera w naturalnych oddolnych procesach zarówno państwowe elity jaki i demokratyczną kulturę i procedury. Próba wprowadzania z „naszymi” pseudoelitami systemów wyrafinowanych i kompleksowych, również tych mieszanych na wzór niemiecki przyniesie jak najgorsze skutki i przyjmie formę parodii i potworka systemowego (podobnie jak aktualny proporcjonalny system).

  Dlatego właśnie chwaląc czasem działanie systemu niemieckiego jest zdecydowanym przeciwnikiem implementowania mieszanego systemu niemieckiego w Polsce a za najbardziej optymalny dla Polski uważam klasyczny system JOW. Polskie społeczeństwo pod wieloma względami ma charakterystykę wolnościowych społeczeństw anglosaskich (chociaż niestety nie pod każdym względem) i właśnie z tych kultur powinna czerpać wzorce kulturowo-systemowe. Wzorce nordycko-germańskie, które mają swoje pozytywy są jednak słabo przystosowalne na warunki polskie.

  Odpowiedz

  • Anna

   03. Sie 2015,  godz. 16:33

   Transmisja na żywo bedzie dostepna pod sejm.gov.pl . Tam jest pod kalendarzem ikonka iTV Sejm i trzeba wejsc na „dzisiejsze transmisje” – bedzie to dzialac od rozpoczecia konferencji. Potem bedzie tez dostepne w nagraniach archiwalnych ktore sa obok

   Odpowiedz

 3. marian

  30. Lip 2015,  godz. 19:12

  Skutki prawne referendum w sprawie JOW w 15 minut. To może być ciekawe 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.