/Jarosław Gowin popiera ideę jednomandatowych okręgów wyborczych

Jarosław Gowin popiera ideę jednomandatowych okręgów wyborczych

14.08. Wrocław (PAP) – Dopóki od aparatu partyjnego, a nie od obywateli, będzie zależało kto wejdzie do parlamentu, nie zmieni się jakość polityki – uważa Jarosław Gowin (PO), który we Wrocławiu spotkał się z przedstawicielami Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Były minister sprawiedliwości, kandydat na szefa PO wziął również udział w inauguracji klubu dyskusyjnego „Kultura polityczna”, który powstał w 20. rocznicę powołania Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW.

Gowin powiedział na konferencji prasowej, że podpis pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej z proporcjonalnej na większościową złożył już przed kilkoma tygodniami w Kołobrzegu.

„Teraz podpisałbym się z tym większym przekonaniem, ponieważ jeżdżąc po całym kraju przekonuję się, że dopóki to nie od obywateli, ale od aparatu partyjnego będzie zależeć, kto wejdzie do parlamentu, to jakość polskiej polityki się nie zmieni” – stwierdził Gowin.

Ocenił, że ruch na rzecz JOW to „największy przejaw oddolnego buntu obywateli”. Dodał, że nie widzi powodu, dla którego „to 460 posłów miałoby decydować o tym, czy po zebraniu dużej liczby podpisów przeprowadzać wnioskowane referenda lub kierować obywatelskie projekty ustaw do pracy w parlamencie”.

„Posłowie powinni mieć obowiązek pracy nad takimi ustawami, skoro zebrano pod nimi po kilkaset tysięcy czy nawet kilka milionów podpisów” – powiedział Gowin.

Kandydat na szefa Platformy zadeklarował, że będzie rozmawiał z innymi partiami nad pomysłem, by jak najszybciej ordynację wyborczą w Polsce zmienić z proporcjonalnej na przynajmniej mieszaną.

„Jeśli zostanę przewodniczącym PO, to postaram się namówić inne ugrupowania, by przynajmniej połowa posłów była wybierana według ordynacji większościowej” – oświadczył.

źródło:

http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5hXoKIg5S6yWY-KD7WEXKsnwlFWAA?docId=14381614

 

841 wyświetlen