/Jak chcemy walczyć o JOW-y? – kilka słów w związku z naszą nową zakładką na Facebook’u

Jak chcemy walczyć o JOW-y? – kilka słów w związku z naszą nową zakładką na Facebook’u

Jak może część z Was już zauważyła, na naszej  facebook’owej stronie  pojawiła się nowa zakładka – cele.

Jako Ruch Obywatelski na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych zasadniczo jedyną rzeczą, do której dążymy jest zmiana ordynacji wyborczej w wyborach do Sejmu RP. Nie jest to zadanie łatwe, mimo iż wydaje się, że nasz postulat ma duże poparcie wśród zwykłych obywateli. Jednak ostateczna decyzja o zmianie sposobu wybierania posłów leży w rękach ich samych. A JOW-y ewidentnie uderzają w ich interesy. Musieliby po prostu zacząć liczyć się ze zdaniem swoich wyborców.

 

Dlatego też musimy podejmować działania, które pozwolą nam wymusić na klasie rządzącej pożądane zmiany. Ale jak to osiągnąć? Uważamy, że przede wszystkim musimy być widoczni, pokazać, że jest nas dużo. Dlatego jednym z naszych najważniejszych celów jest zebranie jak największej liczby fanów na Facebook’u – aby nas zobaczyli. Ale to zapewne nie wystarczy. Toteż chcielibyśmy, aby chociaż część ze zwolenników idei JOW była gotowa wyjść przed Sejm i zademonstrować politykom potrzebę zmiany ordynacji wyborczej.

 

Jesteśmy zdania, że aby przeprowadzić tak głęboką zmianę w systemie politycznym, oprócz poparcia obywateli, potrzebni są również sojusznicy, którzy są częścią tego sytemu. Nikt do tej roli nie nadaje się lepiej niż prezydenci miast/burmistrzowie/wójtowie, którzy de facto sami są wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych i doskonale znają zalety tego systemu. Dlatego chcemy zdobyć poparcie jak największej ich części, aby pomogli nam zrealizować nasz cel – wprowadzić Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w wyborach do Sejmu RP.

 

Zdajemy sobie sprawę, że założenia które przyjęliśmy, w razie ich zrealizowania, nie dają nam stuprocentowej gwarancji zmiany ordynacji wyborczej. Ale wierzymy, że urzeczywistnienie tych postulatów w znacznym stopniu pomoże nam doprowadzić do wprowadzenia w Polsce Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Dlatego musimy się wszyscy zmobilizować, przekonywać do naszej idei kogo się tylko da i walczyć!

507 wyświetlen