Szanowne Koleżeństwo,

 

idąc za lipcową inicjatywą prof. Jerzego Przystawy, co do potrzeby posiadania przez Ruch jowowski hymnu czy też pieśni przedkładam niniejszym moją propozycję: "Hymn wojowników".

 

A. Muzykę oparłem o przepiękną ludową piosenkę sycylijską "Vitti ‘na crozza". Wersja włoska to "Vidi un teschio", teschio to czaszka, pochodzenie jest raczej mniej makabryczne, a raczej regionalne – toż to Sycylia; na końcu podaję ograniczone googlowskie tłumaczenie tekstu z języka włoskiego. W Polsce jest raczej mało znana. Nuty ściągnąłem ze strony włoskiej – chyba nie powinno być problemu z prawami autorskimi.

 

Moim zdaniem jest ona prosta w swej konstrukcji. Takt jest na cztery czwarte (4/4). Tonacja C-dur – choć ma jeden krzyżyk i jeden bemol. Zwrotka jest 4-wierszowa; wiersz 11-sylabowy. Rytm każdego wiersza jest taki sam: czwórka, ósemka, ósemka, czwórka, czwórka itd. Ostatnie dwa takty wiersza są ubogie w sylaby zatem i wiersz mógłby być chyba dłuższy tj. więcej niż 11-sylabowy. Dotyczy to ewentualnego poprawienia lub tworzenia tekstu Hymnu opartego na bazie tej piosenki.

 

B. Tekst proponowany:

1. Jeszcze nam Polska nie zdziadziała do cna

Póki w jowowskim Ruchu siła mocna
Co nam poleninowska myśl zabrała

Obywateli moc odbierze cała.

 

2. Jak Przystawa od Anglików przez wodę

Rzucił okręgi jednomandatowe

Prapraojców to ordynacja stara

W testamencie dostała polska wiara.

 C. Wprowadzenie w życie

Dobrym medium jest youtube. Tam też jest "Vitti na crozza" po sycylijsku i włosku. Najprostsze rozwiązanie to puszczenie melodii z nałożonym wokalem. Melodia oparta o program komputerowy. Zacząłem od "FL Studio 10", ale z uwagi na trudności językowe (i wersję demo) jestem na etapie "Anwil Studio 2011". Wokal zamyślałem wykonać sam jako weteran różnych grup śpiewaczych. Grupowe wykonanie, w przypadku hymnu jest chyba najlepsze. Jeśli projekt chcielibyśmy zrealizować w bieżącym roku to uprzejmie proszę o pomoc, gdyż sam z robotą wyrobię do Marszu w 2012 roku.

 


D. VIDI UN TESCHIO

Czaszki VIDI” (dokł. “Widziałem czaszki”)

 

Vidi un teschio sopra la torre

Ero curioso e volli domandargli

Lui mi rispose con gran dolore

Sono morto senza rintocchi di campane

 

Sono andati, sono andati i miei anni

Sono andati, sono andati, non so dove Gone, Gone,

Ora che sono vecchio di tanti anni

Chiamo la morte e questa mi risponde

 

Preparatemi, preparatemi il letto Make me, make me

Che già i vermi mi hanno mangiato tutto

Se non lo sconto qui, il mio peccato

Lo sconterò nell'altra vita, a sangue rotto

 

C'è un giardino in mezzo al mare

Pieno di fiori, di arance e di Sole

Tutti gli uccelli vanno lì a cantare

Anche i pesci vi fanno l'amore 

 

About Wojtas b. Sportas

Wojciech M., absolwent Politechniki Poznańskiej, mechanik a od 1994 księgowy; od 2002 r. (afera Rywina) uczestnik Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych prof. Jerzego Przystawy

Dyskusja - 5 Komentarzy
 1. Wojtas b'Sportas

  01. Paź 2011,  godz. 11:39

  Dodaję 3-cią zwrotkę:
  3. Rzeczpospolitej myśmy suwereni
  I w praw wszelakich, także biernych, równi.
  Bronić będziemy ludzi wolnych ducha,
  By nam nie rosła szachrajska elita.

  Odpowiedz

 2. Wojtas b'Sportas

  29. Wrz 2011,  godz. 23:21

  Witam, jest mała autokorekta „Hymnu wojowników”. Nucąc sobie co dnia tą melodię – już mam ją nagraną w „MIDI” – zmuszony jestem poprawić tekst w 2 miejscach. I tak: a) zwrotka 1, wiersz 3 i b) zwrotka 2, wiersz 4. Oto nowy tekst po korekcie:

  1. Jeszcze nam Polska nie zdziadziała do cna
  Póki w jowowskim Ruchu siła mocna
  Co nam obca myśl Lenina zabrała
  Obywateli moc odbierze cała.

  2. Jak Przystawa od Anglików przez wodę
  Rzucił okręgi jednomandatowe
  Prapraojców to ordynacja stara
  W spadku dostała nasza polska wiara.
  29.9.2011

  Odpowiedz

 3. JOW

  21. Wrz 2011,  godz. 10:55

  Do każdego wpisu na blogu można dodawać filmik z youtuba. Pod edytorem jest pole "Dodaj Wideo do Bloga" – wystarczy wkleić link. Dla tego wpisu już zrobione.

  Odpowiedz

 4. Wojtas b'Sportas

  21. Wrz 2011,  godz. 10:20

  *) Załączam link do youtube z wykonaniem „Vitti na crozza” przez zespół ludowy oraz jedną zwrotkę w języku sycylijskim. Uważam, że nasz Mazurek Dąbrowskiego ma korzenie muzyczne podobne, ludowe. A mimo to jest hymnem narodowym. Wykonania solowe są jakby wolniejsze.
  http://www.youtube.com/watch?v=x2YA9KjrNxc&feature=related
  Vitti na crozza supra lu cannuni
  fui curiusu e ci vosi spiari
  idda m’arrispunnìu cu gran duluri
  murivi senza toccu di campani.
  **) Co do przytoczenia nazwiska Profesora w drugiej zwrotce to wyjaśniam iż nie da funkcjonować w jakichkolwiek społecznościach bez pewnej tradycji, dłuższej lub krótszej. A kamieniami milowymi w tej tradycji są najczęściej Osoby, bardzo konkretne ze swoim imieniem i nazwiskiem.
  Nadeszły niestety czasy, że pierwszą władzą stają się właściciele mediów i nasze życie zaśmiecane jest różnymi „celebrities” lub też innymi sztucznymi ałtorytetami. Na scenie politycznej są to persony wciśnięte na nią nachalnie, zwykle za naszą beztroską aprobatą, które po pokazaniu swojej „nagości” nijak się nie dadzą z tej sceny usunąć. Między innymi, a może przede wszystkim, JOW jest takim mechanizmem dezynfekującym tą scenę o osobniki przypadkowe i przelotne a przy okazji pewnym odporem na bezpańskie wałęsanie się medialnego biznesu, którego interes nie zawsze jest zgodny ze zdrowym funkcjonowaniem życia publicznego.
  ***) Sugeruję dopisywanie dalszych zwrotek lub poprawienie przedłożonych.
  21.9.2011

  Odpowiedz

 5. Jerzy Przystawa

  20. Wrz 2011,  godz. 20:42

  Wojtas b’Sportas: dziękuję Panu za tę ciekawą próbę, pomimo, że niepotrzebnie Pan umieścił w niej moje nazwisko. Niestety, my Polacy, w ogólności, jesteśmy narodem, któremu w dzieciństwie słoń nadepnął na ucho, a w Ruchu JOW – czasem mam takie wrażenie – zgromadzili się szczególnie „nadeptani”. Próby rozśpiewania naszych woJOWników, nieudolnie podejmowane przy okazji kolejnych marszów, do niczego nie doprowadziły. Ale może w tym właśnie tkwi sekret niepowodzenia? WoJOWnicy! Odblokujcie uszy!

  Pozdrawiam serdecznie,

  Jerzy Przystawa

  Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.