/Hymn wojowników – projekt

Hymn wojowników – projekt

 

Szanowne Koleżeństwo,

 

idąc za lipcową inicjatywą prof. Jerzego Przystawy, co do potrzeby posiadania przez Ruch jowowski hymnu czy też pieśni przedkładam niniejszym moją propozycję: "Hymn wojowników".

 

A. Muzykę oparłem o przepiękną ludową piosenkę sycylijską "Vitti ‘na crozza". Wersja włoska to "Vidi un teschio", teschio to czaszka, pochodzenie jest raczej mniej makabryczne, a raczej regionalne – toż to Sycylia; na końcu podaję ograniczone googlowskie tłumaczenie tekstu z języka włoskiego. W Polsce jest raczej mało znana. Nuty ściągnąłem ze strony włoskiej – chyba nie powinno być problemu z prawami autorskimi.

 

Moim zdaniem jest ona prosta w swej konstrukcji. Takt jest na cztery czwarte (4/4). Tonacja C-dur – choć ma jeden krzyżyk i jeden bemol. Zwrotka jest 4-wierszowa; wiersz 11-sylabowy. Rytm każdego wiersza jest taki sam: czwórka, ósemka, ósemka, czwórka, czwórka itd. Ostatnie dwa takty wiersza są ubogie w sylaby zatem i wiersz mógłby być chyba dłuższy tj. więcej niż 11-sylabowy. Dotyczy to ewentualnego poprawienia lub tworzenia tekstu Hymnu opartego na bazie tej piosenki.

 

B. Tekst proponowany:

1. Jeszcze nam Polska nie zdziadziała do cna

Póki w jowowskim Ruchu siła mocna
Co nam poleninowska myśl zabrała

Obywateli moc odbierze cała.

 

2. Jak Przystawa od Anglików przez wodę

Rzucił okręgi jednomandatowe

Prapraojców to ordynacja stara

W testamencie dostała polska wiara.

 C. Wprowadzenie w życie

Dobrym medium jest youtube. Tam też jest "Vitti na crozza" po sycylijsku i włosku. Najprostsze rozwiązanie to puszczenie melodii z nałożonym wokalem. Melodia oparta o program komputerowy. Zacząłem od "FL Studio 10", ale z uwagi na trudności językowe (i wersję demo) jestem na etapie "Anwil Studio 2011". Wokal zamyślałem wykonać sam jako weteran różnych grup śpiewaczych. Grupowe wykonanie, w przypadku hymnu jest chyba najlepsze. Jeśli projekt chcielibyśmy zrealizować w bieżącym roku to uprzejmie proszę o pomoc, gdyż sam z robotą wyrobię do Marszu w 2012 roku.

 


D. VIDI UN TESCHIO

Czaszki VIDI” (dokł. “Widziałem czaszki”)

 

Vidi un teschio sopra la torre

Ero curioso e volli domandargli

Lui mi rispose con gran dolore

Sono morto senza rintocchi di campane

 

Sono andati, sono andati i miei anni

Sono andati, sono andati, non so dove Gone, Gone,

Ora che sono vecchio di tanti anni

Chiamo la morte e questa mi risponde

 

Preparatemi, preparatemi il letto Make me, make me

Che già i vermi mi hanno mangiato tutto

Se non lo sconto qui, il mio peccato

Lo sconterò nell'altra vita, a sangue rotto

 

C'è un giardino in mezzo al mare

Pieno di fiori, di arance e di Sole

Tutti gli uccelli vanno lì a cantare

Anche i pesci vi fanno l'amore 

 

About WbS

WbS – Wojciech M., absolwent Politechniki Poznańskiej, mechanik a od 1994 księgowy; od 2002 r. (afera Rywina) uczestnik Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych prof. Jerzego Przystawy
2 293 wyświetlen