Jak pisze „Rzeczpospolita” sportowcy, piosenkarze i naukowcy mają namawiać warszawiaków do głosowania w referendum.

Inicjatorzy stołecznego referendum zmieniają strategię wizerunkową. Październikowe głosowanie nad odwołaniem Hanny Gronkiewcz-Waltz ma się już nie kojarzyć wyłącznie z Piotrem Guziałem, burmistrzem Ursynowa, ale przede wszystkim ze znanymi i szanowanymi osobami.

Jako pierwsza swoje wsparcie dla tej inicjatywy zadeklarowała znana śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska-Whiskerd. – Namawianie warszawiaków, by nie szli i nie głosowali w referendum, to zamach na demokrację (aluzja do deklaracji m.in. Donalda Tuska, Bronisława Komorowski, by nie brać w nim udziału – red.). Na prośbę burmistrza będę namawiała mieszkańców stolicy, aby spełnili swój obywatelski obowiązek – zapowiedziała na specjalnej konferencji Węgorzewska-Whiskerd.   Piotr Guział, lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która stoi za pomysłem referendum, do swojego komitetu wczoraj podczas szczytu gospodarczego w Krynicy namówił Mariana Woronina, wicemistrza olimpijskiego w biegach, i mistrza Europy. Biegacz zgodził się od razu.

– Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zna się na sporcie, nie czuje go. Sport warszawski nie istnieje. Imprezy sportowe są wyrzucane z kalendarza – wylicza Woronin.

Dodaje, że były dyrektor stołecznego biura sportu Wiesław Wilczyński czuł sport, trzymał rękę na pulsie, ale został zwolniony, a nowa pani dyrektor już tego sportu nie czuje. – I to się mści. To wstyd, że w imprezach dla dzieci, które organizuję, a w których bierze udział po 200 tys. zawodników, ekipa z Warszawy nie zdobywa żadnego medalu – wylicza olimpijczyk. Do komitetu honorowego zdecydował się wejść także były kapitan stołecznej Legii Aleksandar Vuković, Serb z polskim obywatelstwem.

– Jestem apolityczny. Ale uważam, że obywatele mają prawo do referendum i nikt nie może im tego odmówić. Ja nie będę namawiał ludzi, by byli za lub przeciw pani prezydent. Nie mówię, która strona jest dobra, a która zła. Chcę tylko namówić warszawiaków, by poszli i głosowali – tłumaczy były kapitan Legii.

Znanych osób, które mają namawiać do głosowania, ma być więcej. Piotr Guział mówi nawet o setce. Wśród znanych twarzy, które będą zachęcały warszawiaków do udziału w referendum jest również Paweł Kukiz.

Więcej na: http://www.rp.pl/artykul/24,1045043-Gwiazdy-kontra-HGW.html

 

Dyskusja - 4 Komentarzy
 1. Pawel Kawarski

  12. Wrz 2013,  godz. 13:14

  Panie Redaktorze,
  nie przekonał mnie Pan, bowiem pisanie wyłącznie o referendum, bez najskromniejszego odniesienia do JOW, jest rozmywaniem postulatu JOW;
  referendami zajmują się inne organizacje, nawiasem mówiąc nie darzące szczególną sympatią naszego postulatu, można u nich dyskutować o referendach, a przecież tu nie ma żadnej dyskusji, tylko proste skopiowanie artykułu z prasy
  a nawet o wyborze wójta/prezydenta można rozmawiać w kontekście JOW, począwszy od tego jakie są warunki kandydowania na to stanowisko i czy odpowiadają one formule JOW
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

 2. redaktor

  11. Wrz 2013,  godz. 09:48

  Panie Pawle, mówimy o jednym z najbardziej obywatelskich przejawów demokracji. Na łamach naszego serwisu toczy się dyskusja o możliwościach odwoływania posłów. Postulat mamy jeden i niezmienny – wprowadzenie prawdziwych Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do sejmu i senatu. Niemniej dyskutować na tematy pokrewne chyba warto. Ostatnie referenda odwoławcze pokazują, że w Polsce jest zainteresowanie obywateli takimi formami nacisku na polityków.

  Odpowiedz

 3. Pawel Kawarski

  11. Wrz 2013,  godz. 08:27

  co ma wspólnego referendum w/s odwołania prezydenta miasta z postulatem JOW w wyborach do Sejmu?

  Odpowiedz

 4. Stefan Dembowski

  09. Wrz 2013,  godz. 07:49

  To co zrobił Tusk,Komorowski oraz arcybiskup Kowalczyk jest działaniem antyobywatelskim .Namawianie do nie wzięcia udziału w referendum jest aktem zamachu na budujące sie struktury demokracji.Mieszkam w USA i jestem zbulwersowany takim zachowaniem ludzi,którzy powinni stanowić przykład dla reszty społeczeństwa.Niestety interes partyjny wzioł górę, ponad interesem społecznym Dlatego trzeba się zmobilizować i udziałem w referendum w Warszawie przeciwstawić się takim działaniom .Stefan Michał Dembowski za ca prezesa Stowarzyszenie Demokracja USA New York http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com

  Odpowiedz

Skomentuj