/Dr Antoni Dudek: Zmiany wymaga ordynacja

Dr Antoni Dudek: Zmiany wymaga ordynacja

Tygodnik Solidarność nr 6 (1062) z 6 lutego 2009 r. zamieścił wywiad Łukasza Perzyny z dr. Antonim Dudkiem z IPN pt. Więcej wolności niż równości, ale najgorzej z braterstwem, w którym historyk jednoznacznie popiera wprowadzenie JOW:

– Czy politykę da się naprawić poprzez napór młodych we wszystkich ugrupowaniach, czy wymaga to wyborów większościowych?

– Zmiany wymaga ordynacja. Powinniśmy zaryzykować okręgi jednomandatowe, żeby wyłonić stabilną, jednopartyjną większość w parlamencie. Obecny rząd również może mówić, że coś mu się nie udało, bo prezydent Kaczyński zawetował.

Nie jest to pierwsza wypowiedź dr. Dudka o JOW. We wrześniu 2007 r. w opublikowanej w Fakcie analizie pt. Wybory znów nie wyłonią zwycięzcy napisał m.in.:

Z systemem politycznym jest jak z samochodem. Ważne jest, kto go prowadzi… Przedterminowe wybory, jeśli do nich rzeczywiście dojdzie, mogą doprowadzić do kolejnej zmiany kierowcy, ale ustrojowy pojazd, którym Polacy podróżują od kilkunastu lat, raczej pozostanie bez zmian. (…)

Przy zastosowaniu jednomandatowych okręgów wyborczych, stanowiących podstawę ordynacji większościowej, liczba ugrupowań obecnych w Sejmie spadłaby do dwóch lub maksymalnie trzech i wreszcie pojawiłaby się szansa na jednopartyjny rząd większościowy, którego szef nie mógłby zrzucać odpowiedzialności za swoje porażki na fatalnych koalicjantów. Jednomandatowe okręgi są jednak niewygodne zarówno dla partyjnych liderów, jak i dla tych polityków, którzy mają problemy z osobistą popularnością, a swoją pozycję zawdzięczają łasce tych pierwszych, zapewniających im tzw. mandatowe miejsca na listach wyborczych.

W systemie większościowym liczą się bowiem tylko ci politycy, którzy potrafią wystąpić w roli autentycznych lokomotyw wyborczych i zdobywają największą liczbę głosów w swoim okręgu. W tym systemie każdy partyjny lider musi się liczyć z ich zdaniem, a równocześnie nie ma on szansy na wepchnięcie na ich grzbiecie do Sejmu swoich protegowanych. (…)

Cały tekst z Faktu znajduje się w naszym archiwum:

566 wyświetlen