Powszechna, druzgocąca i skądinąd bardzo zasłużona krytyka, jaka ostatnio spada na polskich polityków generuje podstawowe pytanie o przyczynę i skutki takiego stanu rzeczy. Nie chodzi tu tylko o skutki gospodarcze i obniżenie poziomu życia ludzi, lecz także o skutki w mentalności i zachowaniu Polaków.

Bardzo poważnym skutkiem jest spadek postawy obywatelskiej i wiary w możliwość poprawienia sytuacji. To z kolei prowadzi do niskiej frekwencji na wyborach („To nic nie zmieni”, „zmienią się tylko nazwiska przy korytku” ). Kolejnym skutkiem psychologicznym jest niechęć szlachetnych i mądrych ludzi do zaangażowania się w politykę („nie chcę ugrzęznąć w bagnie”, „polityka to dżungla”). To z kolei prowadzi do zwiększenia w polityce ilości ludzi o słabiej ukształtowanym kręgosłupie moralnym. Dochodzimy do klasycznego błędnego koła. Wyjście z tej sytuacji jest tylko jedno: należy przerwać błędne koło. W naszej sytuacji błędne koło możemy przerwać zmieniając system wyborczy. W ordynacji większościowej politycy mniej etyczni będą szybciej eliminowani. W ludziach powoli odbudują się postawy obywatelskie i wiara w możliwość kształtowania swojej rzeczywistości. Z czasem ukształtuje się w miarę etyczna klasa polityczna. Jako naród jesteśmy w stanie wyjść z błędnego koła, głosując w referendum 6 września za zmianą systemu wyborczego na JOW.

Ela Szymańska – serwis kraJOWy

Dyskusja - 8 Komentarzy
 1. marian

  17. Cze 2015,  godz. 12:33

  Ruch Kukiza na własne życzenie wypycha ludzi przyzwoitych a otwiera drzwi dla wszelkiego badziewia po Samoobronie i Korwinie. Nie piszę tego a priori jako założenie, tylko jako fakt.
  Osobiście uczestniczę jeszcze w komitecie referendalnym JOW ale już bez entuzjazmu. Mam nadzieję na zmianę obecnej rzeczywistości ale nie wierzę, że zrobi to ruch Kukiza.
  Biznes powiązany ze służbami specjalnymi zmienia swoje zainteresowanie z PO, która go coraz więcej kosztuje na ruch Kukiza, który kupi za małe pieniądze..

  Odpowiedz

  • Robotnik

   17. Cze 2015,  godz. 15:12

   marian
   Kogo „biznes” będzie kupował ,jeżeli nie wiadomo, kto zasiądzie w ławie poselskiej w przypadku JOW? „Biznes” kupi posła- wtedy on będzie „brzydko” głosował, to co będzie stało na przeszkodzie ,aby go obywatele odwołali ?

   Odpowiedz

   • marian

    17. Cze 2015,  godz. 20:19

    Nie jestem od modeli teoretycznych, jak będą JOW to porozmawiamy.
    Najbliższe wybory są proporcjonalne, według obecnie obowiązującej ordynacji.
    Biznes będzie kupował posłów, którzy tanio kosztują, bo biznes tak ma 😉

    Odpowiedz

    • Robotnik

     19. Cze 2015,  godz. 04:37

     marian
     Co Cię martwi ? Ze ludzie Kukiza wejdą do sejmu na starych zasadach i zostaną kupieni przez „biznes”? Pożyjemy zobaczymy . Mają wejść i zmienić konstytucje ,aby system działał na zasadach podobnych jak w Szwajcarii . Liczę na to, że Kukiz tego dopilnuje.

     Odpowiedz

     • marian

      19. Cze 2015,  godz. 08:46

      Martwi mnie trzecie z listy zagrożeń dla ruchu Kukiza tzn „przyklejeniu” się różnych skrajnych i awanturniczych osób najczęściej z ugrupowań po Samoobronie i Korwinie.
      Osoby te przechwyciły dziwnymi metodami, różne funkcje jak np koordynatora i blokują powstawanie samodzielnych komitetów referendalnych.
      Prawdopodobnie dlatego, że na plecach JOW chcą wejść do sejmu.
      Nie są zainteresowani zmianą ordynacji tylko będą posłami na sprzedaż.
      Będą tańsi od posłów związanych z własnym klubem wyborczym bo są posłami sezonowymi .
      Tego się obawiam że sami sobie szykujemy stryczek.

 2. Krzysztof Gawart

  16. Cze 2015,  godz. 17:20

  Już Kopernik wykrył że zły pieniądz wypiera dobry. Ta diagnoza jest bardzo naiwna. Ci szlachetni obywatele nie będą mieli nic do zyskania i ich aktywność nie wzrośnie. To kliki szemranych interesów połączą się w celu zajęcia sejmowych ław. Dla nich czasem minimalna zmiana prawa to miliony złotych. Mieliśmy już tego przykłady.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  • bodzio

   17. Cze 2015,  godz. 08:53

   przecież już tak jest, potężne kliki szemranych interesów, kolesiostwo. A obywatel nie ma w tej chwili na to żadnego wpływu. Wprowadzenie 460 JOW przetrzebi te kliki, a dodatkowo wprowadzi element kontroli obywatelskiej.

   Odpowiedz

  • Robotnik

   17. Cze 2015,  godz. 15:43

   Krzysztof Gawart
   Prawdopodobnie nie byłeś przy tym jak Kopernik bredził ? Natomiast ja przeżywałem inflację złotówki i dominację dolara w PEWEX-ach. Spytaj rodziców.
   Będziesz głosował na szemrane kliki ,czy na konkretnego człowieka w JOW-ach ?

   Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.