/Babokracja a rocek policytyka (5)

Babokracja a rocek policytyka (5)

 

Prefesur Jurek Przystawa, naski mędrol podhalański, nie ka indziej, ino w Warsawie na Kongresie Protestu sytkik oświeciył: „Policytyk sóm jest tyn co to policy publicne, cyli nase dutki. Dlo niepoznaki nazywo sie polityk”.

 

W samiućkom wilije roku policytyka padły te słowa. Przecie syćka wiycie co totyn rocek  zacyno sie w prima aprilis. „Piyrsego kwietnia i bez cały rocek mómy bajduk pletnia” – jaz echo posła ta przipowiostka po górak i dolinak.

 

Polityk licy i licy, a komornik ceproski sonsieki w chałupie mu bacy. Poźrej na śklany ekran. Widzis? Ka się targowa s ałytorytetami mediolnymi o wcorajse śniegi a na boku prowdóm kupcy.

 

Na Kongresie był Janko Głuptok, hajduk wiyrny Prefesura. Sufle mo to i fason trzimoł. Na podoryndziu ciupaga, w torbie ode laptopa. Odtedy przemondrzo się ździebko i gawyndzi pode nosym:

 

„Kie polityk dobrze scygani, to ta jakby prowde pedzioł”.

 

„Kto słucho posły pódzie w osły”.

 

„Polityk łze i kradnie to sie i pozywi wsendzie”.

 

„Politykowi nie wierzą choć prowdę godo”.

 

„Lepsy złodziej ka polityk”.

 

Wcora usłysołek gwarzbe Głuptoka i Prefesura. A to było tak: „Powiedz-ze nom Jurek cym rózni sie politykowanie ode politykierstwa?” – nagabywoł Janko.

 

„Policy totyn polityk i rachowanie mo wse akuratne. Obacys toto jaśniutko kie cas na wybory” – odpedzioł Prefesur i wywodziył tak:

 

„Kie rachowanie widzis to sóm jest, bracie, politykowanie. Rzec zwycojno. Jangliki, Francuzy i Hamarykonie tak majom.

 

Kie ino słysys to mómy cyste politykierstwo cyli fudamynta demokracyji dziadowskiyj. Po cymu ci to?”

 

„Jo skróny totyj polityki. Babecka moja ostomiylso godo coby mnie oddelegować do sejmu. Toć piynć seśdziesiont procynta posłów nie mo dwók procynt poprzycia swoik wyborców. Moje zywobycie sóm jest dobre. Drzewiej zbójnikowołek na Podholu. Towarzisi byk se naloz. Akademije u probosca skońcyłek. Ino muse jesce harnasia znojść” – ciongnon natryntny przyjociel.

 

„Nic to Janku. Tyś górol, cłek honorny. Na cie zawse mozno licyć choć niekiedy zabocys dodowanie. W sejmie naloz byś równyk sobie w liceniu ba hań honór sóm jest pod korcem.

 

Ka budzies se mnom s ciupazecką w gorzci ka tyn Ondrasek, to wyrymbies lepsiyjsom polityke. Bocyj ino coby komander był jako piyrsy miyndzy równymi i ślebodnymi chłopy. Nie siylny w gymbie, przipiynty u koryta i gotowiony coby smyknonć.”

 

„Znacy jedyn poseł w jednym okrongu wyborcym ka Jangliki majom” – rzeknół redytelnie Janko Głuptok.

 

„Ejści. Prościućkie to jakoby smerek” – końcył Prefesur.

 

 

Wojtas b.Sportas

 

About WbS

WbS – Wojciech M., absolwent Politechniki Poznańskiej, mechanik a od 1994 księgowy; od 2002 r. (afera Rywina) uczestnik Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych prof. Jerzego Przystawy
679 wyświetlen