Zamieszczamy uzupełniony i poszerzony pokaz slajdów – „Dlaczego politycy boją się JOW-ów?”

from Waszyngton

Są też nowe, jeszcze dotychczas niepublikowane Mema.

Prosimy również o uwagi, co do pokazu. Jeśli ktoś ma link do Mema, który warto by dodać do pokazu slajdów, to bardzo prosimy by podać go w komentarzu. Jeśli ktoś dysponowałby innym pokazem slajdów dotyczącym JOW, to również prosimy o podanie linka w komentarzu.

Jeśli ktoś ma możliwość zamieszczenia powyższego linku do pokazu slajdów na facebooku lub swojej stronie internetowej, albo rozesłania go zwolennikom JOW i innym zainteresowanym systemami wyborczymi, to gorąca prośba o rozesłanie.

Może też komuś się ten pokaz slajdów przyda na konferencjach dotyczących JOW.

Dyskusja - 5 Komentarzy
 1. bisnetus

  17. Lip 2015,  godz. 09:05

  Ja od pewnego czasu gromadzę wszystko co znajdę na swojej stronie blogowej. Oczywiście nie jest to zestaw kompletny, bo robię to sam w sposób nieusystematyzowany i okazjonalny. Chodzi tu o grafiki „argumentacyjne” ze strony https://bisnetus.wordpress.com/referendum-jow/promocja/ Może tam znajdziecie źródła inspiracji.

  Uwagi: W związku z kampanią prezydencką graficy zrobili nowe wersje niektórych folii z cyklu „czy widzisz różnicę”. Wiele z nich jest pod względem estetycznym i graficznym nieco lepszych niż pierwowzór. Niektóre (na zmianę, niekoniecznie wszystkie) bym wymienił w prezentacji na nowsze. To rozjaśniłoby nieco prezentację utrzymaną w „czarnym tonie”. Ale czy mieszanie da lepszy efekt, to też nie jest pewne na 100 procent.

  Osobiście bym do prezentacji włączył 2 obrazki dotyczące roli partii politycznych. Podobają mi się zwłaszcza te grafiki
  https://bisnetus.files.wordpress.com/2015/07/wpim_args_019ba4c3c11.jpg?w=700&h=
  Ta wymagałaby pewnego powiększenia i może krótkiego tekstowego uzupełnienia.

  – Drugą jest https://bisnetus.files.wordpress.com/2015/07/wpim_args_1048455_646924288684527_138207076_o.png?w=1200&h= Chociaż tekst mógłby być może nieco prostszy.

  To są moje luźne propozycje.

  Odpowiedz

  • Jan Nowak

   05. Mar 2017,  godz. 15:45

   Czy mógłby Pan ponownie zamieścić na stronie grafiki argumentacyjne? Pytam gdyż stary link nie działa.

   Odpowiedz

 2. Mariusz [mr.] — Dąbrowa Górnicza

  17. Lip 2015,  godz. 08:53

  Ja mam poważne uwagi do ważnego i popularnego diagramu z „amfiteatrem parlamentarnym” (3/38).

  System proporcjonalny:

  1. Wygląda zdecydowanie zbyt solidnie, każdy parlamentarzysta JOW i każda partia w SP powinny mieć swoją własną otoczkę w tym samym kolorze (lekko ciemniejszą) – w efekcie JOW przestanie być słabymi punkcikami na czerni, a SP mocarnymi blokami jednolitości.

  2. UWAGA — SP to przecież mierzwa szarzyzny betonu partyjniactwa! Kolor to może mieć co najwyżej szefostwo partii — kreska na 1 piksel! Reszta to zanikający kolor, a większość to kompletna szarzyzna partyjnych miernot — sługusów prezesa (typu poseł Woszczerowicz — po 2 sek. telefonie biegnący w podskokach wystawać pod drzwiami „najlepszego płatnika” na polecenia — to ma być kolor?)

  W JOW kolory parlamentarzystów powinny być bardziej płynne – gradienty między partiami (jednak z solidnym wycięciem pełnego przejścia, bo zginęłyby różnice między partiami).

  3. Fałszywy brak granic między partiami – wyraźne rozdzielenie i prędzej armaty i zasieki z drutów kolczastych między nimi — pełne rozbicie partyjne walczących wrogich obozów.

  4. „Tu decyduje tyle osób” – połowa + 1 w JOW i DWA punkty z największego ugrupowania + najmniejsze, które razem daje większość w SP. Np. żółty i zielony.

  5. Ja na koniec dodałbym jeszcze jedną kategorię do porównania (tylko trzeba to jakoś dobrze wyrazić):

  „Ile osób trzeba potajemnie zhakować/przekupić/zastraszyć by mieć absolutnie i ostatecznie decydujący wpływ na sprawy całego kraju?”

  SP — 1 (kropka lidera największego ugrupowania)
  /
  JOW — połowa + 1.

  @Tomasz: bdb. uwaga — poza tym chodzi o oś czasu: po lewej zawsze przeszłość, po prawej — przyszłość.

  Odpowiedz

 3. Tomasz

  16. Lip 2015,  godz. 22:19

  Zestawienie jest świetne ale jest w nim jedna niekonsekwencja. Proponuję aby system proporcjonalny był prezentowany ZAWSZE Z LEWEJ STRONY natomiast system wiekszościowy (JOW) ZAWSZE Z PRAWEJ STRONY. Jest to bardzo ważne dla jasności przekazu, z lewej zły system a z prawej dobry.

  TNT 6 września 2015 🙂
  Pozdrawiam,
  Tomasz

  Odpowiedz

  • Krzysztof

   17. Lip 2015,  godz. 09:12

   Popieram! Obecny układ jest mylący.

   Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.