Wiele można przeczytać o tym, że do propagowania idei JOW wśród obywateli niezbędne są pieniądze. Prof. Jerzy Przystawa często apeluje do naszych sumień i prosi nas o finansowe wsparcie. W pełni rozumiem te potrzeby.

Zatem "nie pytając się co ojczyzna może zrobić dla mnie, ale pytając siebie co ja mogę zrobić dla ojczyzny" znalazłem odpowiedź: przekazać 1% podatku dochodowego na konto "Ruchu Obywatelskiego na rzecz wprowadzenia JOW". Tyle, że tu pojawiają się wątpliwości. Nie widzę, żeby Ruch JOW działał jako organizacja pożytku publicznego a to warunek niezbędny, żeby móc mu przekazać 1% podatku. Znalazłem Fundację im. J. Madisona: http://madison.org.pl , która podaje, że współpracuje z Ruchem JOW. Tyle, że strona fundacji Madisona sprawia wrażenie jakby trochę martwej – ostatnie informacje o jakiś działaniach fundacji pochodzą z 2009 roku. Czy Stowarzyszenie JOW i Fundacja im. J. Madisona współpracują ze sobą ściśle? Czy może są to niezależne byty, które łączy tylko wspólna idea? Byłbym wdzięczny gdyby panowie Mariusz Wis – prezes Fundacji im. J. Madisona i prof. Jerzy Przystawa – szef Ruchu na rzecz JOW rozwiali moje wątpliwości.

Podsumowując moje wątpliwości mam jedno konkretne pytanie:

Czy przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz Fundacji im. J. Madisona wspomoże w konkretny sposób ideę wprowadzenia JOW w Polsce?

Jeżeli odpowiedź jest twierdząca (a chyba na 95% tak jest) to może należałoby (taka propozycja) na górze strony www.jow.pl umieścić konkretny link "Przekaż 1% podatku na JOW" przekierowujący do informacji, które są wymagane do podania w formularzu PIT, żeby każdy kto odwiedza stronę JOW miał szansę wspomożenia idei JOW finansowo. O podobnym mechaniźmie można pomyśleć na stronie Społeczność JOW na Facebooku. Im prościej będzie można znaleźć takie informacje tym większa szansa, że więcej osób z nich skorzysta i będzie więcej pieniędzy na działania oświecające "ciemny lud", żeby "nie kupował" (parafraza cytatu za pewnym polskim politykiem, który stwierdził w kampanii wyborczej , że "ciemny lud to kupi") bajek na temat obowiązującej ordynacji wyborczej do sejmu, które wciskają mu politycy.

Dyskusja - 1 komentarz
  1. Piotr Dzikorski

    11. Lut 2011,  godz. 21:53

    Bardzo się cieszę ze zmian na stronie Ruchu, które jak myślę ułatwią życie tym, którym leży na sercu walka z absurdami obowiązującej ordynacji wyborczej do sejmu. Myślę, że informacja o możliwości wsparcia ruchu JOW 1% podatku umieszczona na głównej stronie wpłynie na osoby, które chciałyby pomóc sprawie wprowadzenia JOW, ale w natłoku codziennych spraw nie mają już czasu, ani siły ani motywacji na jakieś konkretne, spektakularne działania. A tak w prosty sposób mogą dorzucić swoją małą cegiełkę do tej wielkiej budowli, na zbudowaniu, której wszystkim nam tu zależy. Podobnie cieszę się, że te informacje zostały przekazane na Facebooku. Tam jest chyba możliwość dotarcia do jeszcze większej liczby potencjalnych osób zainteresowanych taką formą wsparcia Ruchu. Jeszcze raz chciałem bardzo podziękować wszystkim, którzy te widoczne zmiany wprowadzili. Brawo! Brawo! I jeszcze raz brawo! 🙂

    Odpowiedz

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.